Подршка развоју здраве и конкурентне привреде

Садржај:
Подршка развоју здраве и конкурентне привредеНа који начин МЕРТ подржава привреду?Подршка опоравку и даљем јачању конкурентности домаће привредеРегистар подстицајних мјера за инвестицијеРазвој националног бренда

Подршка развоју здраве и конкурентне привреде

Претпоставку подизања нивоа конкурентности привреде у цјелини чини значај развоја и унапређења сектора микро, малих и средњих предузећа као генератора нових идеја, нових производа и нових радних мјеста. Повећање конкурентности има пресудну улогу у дугорочном развоју наше привреде али и њеном интегрисању и препознатљивости на европском и свјетском тржишту.

Развој продуктивних и извозно способних малих и средњих предузећа која доприносе укупном економском расту Црне Горе, основни су фактор даљег раста и развоја црногорске економије. Имајући у виду кретања макроекономских токова у привреди Црне Горе, јасно је да се пораст инвестиција и конкурентности домаће производње намећу као један од најважнијих задатака економске политике у будућности.

Стварајући подстицајни инвестициони амбијент кроз јачање предузетништва и сарадњу са бизнис заједницом, утичемо на унапређење пословног амбијента и олакшавамо пословање малих и средњих предузећа. Кроз повољну пословну климу настојимо да креирамо услове који ће довести до успостављања модерне црногорске економије, засноване на знању, иновацијама и одрживом расту.

  • Улога малих и средњих предузећа  у стварању конкурентније привреде

Микро, мала и средња предузећа, као сектор који чини највећи дио укупног броја предузећа, у великој мјери доприносе привредном развоју и конкурентности економије. У Црној Гори 99 % свих предузећа чине мала и средња. У укупној запослености учествују са 83,13%, док у извозу учествују око 75%.

Даљи развој ММСП сектора у Црној Гори треба да допринесе расту друштвеног производа, отварању нових радних мјеста и смањењу незапослености. Значајан су извор иновација  и повећања конкурентности на домаћем тржишту, уз снажан утицај и улогу у равномјернијем регионалном развоју. Посебно значајна улога сектора малих и средњих предузећа огледа се у развоју конкурентности на нивоу националне економије у функцији унапређења међународног пословања домаће привреде и успјешног тржишно позиционирање на глобалном тржишту.

  • Стратешки  и институционални оквир сарадње органа државне управе и ММСП

Процес креирања и имплементације политика и програма развоја предузетништва и малих и средњих предузећа у надлежности је Министарства економског развоја.

Политике развоја микро, малих и средњих предузећа, развоја женског и цјеложивотног предузетничког учења прате се кроз остварење постављених циљева и имплементацију дефинисаних мјера и активности кроз три стратешка документа:

  • Стратегија развоја микро, малих и средњих предузећа 2018 - 2022. година;
  • Стратегија развоја женског предузетништва 2021-2024. година и
  • Стратегија развоја цјеложивотног предузетничког учења 2020-2024. година.

Представници малог и средњег бизниса преко удружења послодаваца активно партиципирају у креирању и имплементацији стратешких докумената и раду Радних група у циљу даљег унапређења пословног амбијента, елиминисања бизнис баријера за њихово пословање, развоја предузетничких компетенција, знања и вјештина и економског оснаживања жена.

  • Јачање конкурентности привреде кроз развој предузетничке инфраструструктуре

Развој предузетничке инфраструктуре (локални бизнис центри, предузетнички центри, савјетовалишта за подршку развоју предузетништва и сл.) од посебног су значаја када је у питању унапређење вјештина и предузетничких компетенција различитих циљних група. Предузетничка инфраструктура, кроз пружање савјетодавних услуга за оснивање нових предузећа и расположивих програма подршке за започињање и даљи раст и развој постојећих предузећа, као и кроз организацију предузетничких циклуса едукације за различите циљне групе, представља одличан пословни модел за повезивање јавног и приватног сектора.

Министарство економског развоја ће у наредном периоду посебну пажњу посветити унапређењу рада постојеће и умрежавању предузетничке (институционалне) инфраструктуре за нефинасијску подршку МСП сектору кроз креирање стандардизованог сета улуга који ће бити на располагању потенцијалним и постојећим привредним субјектима. 

На који начин МЕРТ подржава привреду?

  • Пакет мјера подршке грађанима и привреди за ИИ квартал 2021. године

Мјере подршке привреди и грађанима представљају вид помоћи Владе Црне Горе у превазилажењу великих изазова са којима се суочило комплетно црногорско друштво услед непредвидиве динамике трајања пандемије ЦОВИД 19.  Посљедице кризе посебно су осјетиле најрањивије категорије становништва и привреде (становништво у социјалној потреби, пензионери са ниским примањима, микро, мала и средња предузећа). Као резултат захтјева привреде за наставком подршке, уз чињеницу да црногорска економија и даље, у значајној мјери, осјећа последице пандемије, указала се природна потреба да се настави подршка и у другом кварталу 2021. године.

Важан дио овог пакета је и Програм субвенционисања зарада, као директна мјера која омогућава очување радних мјеста и представља значајну помоћ послодавцима за превазилажење кризе. Програмом је  предвиђена подршка најугроженијим привредним субјектима и предузетницима субвенционисањем зарада у односу на остварене пословне резултате у претходној години, која је била веома изазовна и тешка за црногорску привреду. Овом мјером Влада ће подржати око 6.000 угрожених привредних субјеката и око 20.000 запослених. Укупан очекивани фискални ефекат ове мјере је око 15 милиона еура.

  • До субвенција без одласка на шалтер?

Захтјеви се подносе електронским путем и употребом дигиталног сертификата (уз обавезу претходног подношења ИОППД) посредством електронског сервиса „Програм за додјелу субвенција“ који је реализован на порталу Пореске управе Црне Горе (хттпс://епријава.таx.гов.ме/ТаxисПортал) Предузетници који не посједују дигитални сертификат за рад са е-сервисима Пореске управе Црне Горе, захтјев подносе уношењем тражених података на истом порталу користећи  Програм за додјелу Субвенције – предузетници без цертификата уз претходно поднешени ГППФЛ/ЗПО образац.

  • Више информација 

Више о пакету мјера подршке привреди и грађанима за ИИ квартал 2021. године можете наћи на сљедећем линку који је припремило   Министарство економског развоја.

Уколико имате недоумице на располагању је тим људи Министарства економског развоја који ће вам помоћи да ријешите дилеме.Све питања, недоумице и евентуалне примједбе можете упутити на сљедећу  адресу: субвенције@мек.гов.ме

Подршка опоравку и даљем јачању конкурентности домаће привреде

Стремећи ка остваривању постављених стратешких циљева, поштујући препоруке ЕУ у овој области, вјерујемо да ћемо спровођењем конкретнијих мјера и активности, допринијети интензивнијем развоју привреде и и јачању њене конкурентности.

У периоду пред нама привреди ће на располагању бити сет финансијских и нефинансијских подстицајних мјера подршке, како би се доприњело снажењу  привредне активности, јачању извозног потенцијала и побољшању конкурентности производа и услуга.

  • Програм за унапређење конкурентности привреде

Министарство економског развоја ће наредни период посветити изради Програма за унапређење конкурентности привреде. Сет финансијских и нефинасијских подстицајних мјера имаће за циљ подстицај инвестиција, развој индустрије и прерађивачко-производних капацитета, подстицај извоза, дигитализације и иновативност увођењу међународних стандарда, што ће доприњети јачању њихове конкурентности на домаћем и иностраном тржишту.

Са друге стране кроз сет мјера нефинансијске подршке, усмјерених првенствено на специфичне циљне групе: младе, жене, занатлије и потенцијалне предузетнике кроз савјетодавну и менторску подршку, као и кроз организацију различитих предузетничких циклуса едукације, утицаће се на јачање унутрашњих бизнис перформанси привредних субјеката и подизање њихових предузетничких компетенција, знања и вјештина.

  • Коме је намјењен програм?

Програм  за унапређење конкурентности привреде намјењен је микро, малим и средњим предузећаима која су  регистрована у Црној Гори и послују 100% у приватном власништу,  постојећим и потенцијалним предузетницима,

  • Потребна су вам појашњења? Коме се обратити?

Све информације и стручну помоћ можете добите путем е-маил адресе  програми@мек.гов.ме

Регистар подстицајних мјера за инвестиције

Министарство економског развоја у сарадњи са Групом Свјетске банке креирало је Регистар подстицајних мјера за инвестиције са свеобухватним прегледом доступних финансијских и нефинансијских програма подршке и подстицајних мјера и олакшица за привреднике и инвеститоре. Регистар садржи податке о 42 подстицајне мјере које су домаћим и страним инвеститорима доступне кроз различите програме подршке намијењене привреди, а које креирају и спроводе надлежна министарства.

Министарство економског развоја ће у координацији са надлежним министарствима вршити редовно и правовремено ажурирање регистра, у складу са актуелним програмима подршке и подстицајима за привреднике и инвеститоре.

  • Више информација

Више о Регистру подстицајних мјера за инвестиције можете наћи овдје.

Уколико имате недоумице на располагању је тим људи Министарства економског развоја који ће вам помоћи да ријешите дилеме. Све питања можете упутити на сљедеће  адресе: марко.бацковиц@мек.гов.ме и лазар.ненезиц@мек.гов.ме.

Развој националног бренда

У циљу унапређења конкурентности привреде, боље видљивости, препознатљивости и позиционираности државе на иностраном тржишту, као и стварања позитивног имиџа интензивно се ради на развоју националног бренда, односно државе као бренда. Овај концепт је релативно нов у Црној Гори, а тиче се креирања кровног бренда (бренда државе) који ће омогућити да се се посредством синхронизованог, координисаног и усклађеног представљања државе, које је засновано на конкурентским предностима и посебностима којима Црна Гора располаже, побољша видљивост, препознатљивост и атрактивност државе на иностраном тржишту и креира позитиван имиџ.

Стратешки приступ развоја бренда државе је неопходан како би се кроз креирање кровног бренда, из којег произилазе појединачни подбрендови (туризам, култура, пословни/инвестициони амбијент, домаћи производи и услуге, спорт, унапређење дипломатских односа, политичко позиционирање земље као и успјешно вођење међународне политике) створила јединствена презентација државе у свијести иностране јавности и омогућила синхронизовано, координисано и усклађено представљање и позиционирање државе, а у циљу:

1) повећања конкурентности и препознатљивости домаћих производа и услуга, као и повећања извоза;

2) промоције националних вриједности, историје, традиције и културе, као и других посебности Црне Горе;

3) подизања свијести јавности о значају развоја и промовисања националног бренда;

4) промовисања домаће производње, као и унапрјеђења и повећања њеног обима;

5) подстицања повећања броја домаћих производа заштићених географском ознаком поријекла;

6) побољшања и изградње позитивног и одрживог имиџа Црне Горе;

7) подстицања промовисања туристичких услуга на домаћем и иностраном тржишту;

8) подстицања инвестиција у Црну Гору;

9) промовисања репрезентативног спорта, индивидуалних и колективних спортова, спортских клубова, као и

промовисања националних спортских савеза и институција спорта, и

10) промовисања истакнутих стваралаца.

Развијајући национални бренд односно државу као бренд, утичемо на побољшање њене атрактивности. То значи да држава постаје атрактивнија у инвестиционом и туристичком смислу, већа је тражња за домаћим производима и услугама, држава постаје привлачнија за живот и рад (мањи је одлив, а већи прилив талената) и држава је кредибилнији и атрактивнији партнер у свим међународним односима.

  • Улога националног бренда у стварању конкурентније привреде

Национални бренд обухвата јединствен, привлачан и занимљив пакет националних вриједности, који представља значајан фактор конкурентности при остварењу економских циљева (повећања извоза, већи прилив страних директних инвестиција, повећање обима туристичког промета, привлачење талената и сл). На тај начин настоји се створити конкурентска предност државе и омогућити њена диференцијација у односу на друге државе. Јак национални бренд доприноси креирању позитивне перцепције свијета о држави те унапређењу економске и политичке позиције земље, а посљедично и унапређује националну конкурентност. Самим тим, имиџ државе која је изградила јак национални бренд, постаје позитиван, што се директно утиче на бољу позиционираност и промовисање појединачних брендова који потичу из те државе, што се одражава на националну и пословну конкурентност.

Вриједности на којима се заснива национални бренд Црне Горе су: одрживост, изврсност, црногорско поријекло производа и услуга, иновативност и друштвени напредак. 

  • Правни, стратешки  и институционални оквир развоја националног бренда

Процес креирања и имплементације политике развоја националног бренда у надлежности је Министарства економског развоја.

Доношењем Закона о националном бренду 2017. године и пратећим подзаконским актима, створен је нормативни оквир за развој националног бренда, бренда града и региона.

У изради је нацрт Стратегије развоја националног бренда 2022-2026. 

  • Визуелни идентитет националног бренда

Национални бренд се графички представља одговарајућим визуелним идентитетом, који може садржати логотип, слоган и испис ријечи МОНТЕНЕГРО.

  • Ко могу бити носиоци права коришћења логотипа националног бренда?

правна и физичка лица, државни органи, органи државне управе, надлежни органи општине, органи локалне управе, судови, државно тужилаштво, привредна друштва у већинском власништву државе, која обављају послове од јавног интереса, дипломатско-конзуларна представништва, институције и службе чији је оснивач Црна Гора, односно општина, предузетници и друге организације и удружења.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?