Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Липовина-Божовић: Циљ је да се интегрише укупан потенцијал радне снаге и омогући приступ тржишту рада свим лицима способним за рад

Објављено: 16.04.2021. 11:44 Аутор: Министарство економског развоја

Данашњу конференцију поводом покретања трећег Јавног позива за додјелу бесповратних средстава за самозапошљавање незапослених лица са евиденције ЗЗЗЦГ отворила је државна секретарка у Министарству економског развоја др Милена Липовина-Божовић.

Овом приликом је истакла да су средства за реализацију овог позива обезбјеђена из претприступних фондова Европске уније и то кроз 18 милиона вриједан Програм Европске уније и Црне Горе за запошљавање, образовање и социјалну заштиту.

Овај пројекат представља важан примјер успјешне сарадње Делегације Европске уније у Црној Гори и Владе Црне Горе, као и континуитет подршке коју пружају у областима запошљавања, образовања и социјалне политике.

mek


“У складу са општим циљем овог Програма, а то је да се обезбједи развијено и кохезивно друштво кроз пружање бољих услова за подизање нивоа запошљивости становништва, побољшање квалитета формалног и неформалног образовања и цјеложивотног учења, уз социјално укључивање особа у неповољном положају и смањењу ризика од сиромаштва, дефинисане су и активности програма”, казала је Липовина-Божовић

Она је додала да када је у питању подршка намјењена сектору запошљавања и тржишта рада, кроз овај Програм је за различите активности у сврху повећања запошљивости и отварања нових радних мјеста издвојено 8,7 милиона еура, и то: 3,5 милиона еура издвојено је за подршку самозапошљавању, око 1,6 милиона еура за подршку оспособљавању и запошљавању незапослених лица у дефицитарним занимањима у Црној Гори, као и јачању запошљивости незапослених припадника РЕ популације.

Затим, 2,7 милиона еура планирано је, такође, за додјелу бесповратних (грантова) за подршку запошљавању у мање развијеним општинама у Црној Гори. Додатно, око 470.000 еура је издвојено за јачање капацитета актера на локалном нивоу и успостављање локалних партнерстава за запошљавање.

“Очекивани резултати су јачање инклузије и запошљивости дуготрајно незапослених лица, с посебним нагласком на кориснике социјалне помоћи, жене, младе и лица с инвалидитетом, подржавањем живота у заједници, али и кроз локалне иницијативе за запошљавање”, нагласила је Липовина-Божовић.

Државна секретарка се посебно осврнула на значај адекватне селекције корисника грантова, као и на додатни мониторинг и евалуацију учинака овог, али и претходна два позива, у циљу обезбјеђивања дугорочне одрживости. У том смислу, истакла је да ће Завод за запошљавање имати и посебну обавезу праћења и извјештавања. На крају излагања Липовина-Божовић је апеловала на све заинтересоване да се, у што већем броју, пријаве на позив.

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?