Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Маровић: Уз јачу улогу цивилног друштва допринијети снажном развоју инфраструктуре

Објављено: 03.11.2022. 13:30 Аутор: Министарство европских послова

„Имајући у виду да је један од најважнијих стратешких циљева Црне Горе развој инфраструктуре у складу са Економским и инвестиционим планом (ЕИП), значајан фактор за солидно планирање инвестиција, припрему пројеката, као и њихову успјешну реализацију је укључивање цивилног сектора у благовремену идентификацију и имплементацију најзначајних инфраструктурних пројеката, поручила је потпредсједница Владе и министарка европских послова Јована Маровић.

Потпредсједница Маровић је учествовала на онлине панелу „Обезбјеђивање одрживих и отпорних инвестиција у инфраструктуру“ у оквиру ,,Форума цивилног друштва и истраживачких центара 2022“, који је организован од стране њемачког Института Аспен и Удружења југоисточне Европе.

Панел је имао за циљ да обезбједи платформу за размјену најбољих пракси за умрежавање цивилног сектора у оквиру којег су истакнуте кључне поруке о потреби стварања повољног амбијента за развој невладиних организација, уз оснаживање капацитета јавне управе за ефикасно учешц́е цивилног друштва у цјелокупном процесу предлагања и имплементације инфраструктурних пројеката.

Поред потпредсједнице Маровић, на панелу су учествовали и истраживач у Институту Алтернатива у Подгорици Марко Сошић, директор истраживања и координатор Форума за повезивање у Тирани Ардиан Хацкај, регионални менаџер Међународне финансијске корпорације за Централну и Југоисточну Европу Ари Наим, референт у Заједници за саобраћај у Београду Недим Беговић и економиста на Институту за међународне економске студије у Бечу, Бранимир Јовановић.

На панелу је указано да је у циљу превазилажења ефеката различитих криза са којима се данас суочавамо неопходно успоставити јак систем за планирање и имплементацију инвестиција у одрживу и отпорну инфраструктуру. Укључивање цивилног сектора у наведену област кроз пружање адекватне експертизе је од круцијалног значаја и свакако већи степен инклузивности цивилног сектора је конструктиван и користан сегмент у превазилажењу важних изазова у имплементацији инфраструктурних пројеката.

„Заједничким радом и високим нивоом укључености свих структура у друштво, уз максималну искоришћеност ЕУ средстава можемо обезбједити солидну основу зрелих инфраструктурних пројеката. У односу на организације цивилног сектора, неопходно је фокусирати се на успостављање структурног дијалога између релевантних организација цивилног сектора и институција задужених за инфраструктурне пројекте, како би се допринијело пракси снажнијег учешц́а организација цивилног сектора на националном нивоу“, навела је Маровић.

Када је у питању развој инфраструктуре у секторима саобраћаја и енергетике, потпредсједница Маровић је поручила да улагања у жељезничку инфраструктуру и даље остају значајна на дужи рок, посебно због еколошког утицаја овог вида транспорта.

Истакла је да Црна Гора има огромне потенцијале у енергетском сектору у погледу производње енергије из обновљивих извора енергије, који још увијек нису у потпуности искоришц́ени. Како је нагласила, то постаје све важније јер су државе Западног Балкана снажно погођене енергетском кризом изазваном ратом у Украјини.

У том контексту, Маровић је поздравила намјеру ЕУ да пружи подршку у ублажавању ефеката кризе, репрограмирањем бесповратних ЕУ средстава кроз ИПА ИИИ перспективу.

СЕКТОР ЗА ИНФОРМИСАЊЕ ЈАВНОСТИ О ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ И ПРОЦЕСУ ПРИСТУПАЊА ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ

ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ ВЛАДЕ

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?