Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Међународни дан споменика и споменичких цјелина

Данас се, као и сваког 18. априла, обиљежава Међународни дан споменика и споменичких цјелина, а овогодишња тема је „Комплексне прошлости – разнолике будућности”. Овај важан датум установио је Међународни савјет за споменике и споменичке цјелине (ИЦОМОС) 1982. године, а касније прихватио Унеско. Обиљежава се у цијелом свијету како би се утицало на јачање свијести о комплексности и разноврсности културног насљеђа, као и о настојањима која су неопходна да би се оно заштитило и сачувало за будуће генерације, али и указало на његове вриједности и рањивост.

Већ неколико година, ИЦОМОС предлаже одређену тему која се на овај дан промовише и која представља једну од димензија културног насљеђа како би се скренула пажња на његов значај у цијелом свијету. Истовремено са бројним културним специфичностима и разноликостима, европски народи данас дијеле и бројне сегменте заједничког културног насљеђа, историју, достигнућа, вриједности и колективна сјећања која их повезују, али и, на различите начине, обавезују. Ово подразумијева савремено настојање да се очувају и развијају специфичности материјалног и нематеријалног културног насљеђа различитих народа, али, ништа мање, и универзалне људске вриједности као вриједности културе уопште.

Подстицање стварања заједничке и јединствене Европе све израженије се темељи на култури, при чему очување културних добара заузима значајно мјесто у стратегији европских интеграција. Зато овај процес представља велики покушај дијалога међу културама – покушај да се уз критичку свијест о културним добрима очувају различитости и претворе у заједничке вриједности које ће доприносити општем друштвеном развоју и напретку. Социјална компонента културног насљеђа у Црној Гори требало би да допринесе изградњи кохезивног, инклузивног и демократског друштва, у коме ће различитост идентитета и богатство културног насљеђа различитих групација бити подстицај, а не препрека, друштвеном и културном развоју.

Посљедњих година свједоци смо бројних расправа о преиспитивању и брисању појединих историјских наратива и стављању у први план других, што захтијева комплексне анализе и избјегавање пристрасних ставова и интерпретација прошлости. Конвенција о свјетској баштини (1972) опомиње на то да „оштећење или нестанак било ког предмета културне или природне баштине представља штетно осиромашење баштине свих народа свијета” – међутим неравнотежа у препознавању, тумачењу и ставовима о очувању различитих сегмената културне баштине и даље постоји. Због тога Црна Гора сваки сегмент своје богате и разнолике културе чува једнако, као доказ њене комплексне историје и као залог за будућност. То се може сагледати кроз бројне споменике, споменичке цјелине и локалитете који указују на вишеслојну прошлост, која захтијева инклузивне приступе јер само кроз њих можемо очувати изворне европске вриједности.

Обиљежавајући овај дан, Министарство просвјете, науке, културе и спорта, придружује се планетарној мисији и постаје дио ње. Овогодишња тема „Комплексне прошлости – разнолике будућности” представља једну од вишеструких димензија културног насљеђа чиме указује на значај очувања свих сегмента прошлости, како бисмо, чувајући прошлост, очували аутентичне цивилизацијске вриједности.

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?