Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар Митровић на министарској конференцији Централно-европске иницијативе у Трсту

У оквиру министарске конференције земаља Централно-европске иницијативе на тему управљања отпадом и водама, која се одржава у Трсту, а којом предсједава министар екологије, просторног планирања и урбанизма, проф. др Ратко Митровић, препозната је потреба за мултилатералним и инклузивним приступом, вођена солидарношц́у и заједничком визијом, због саме природе горуц́их еколошких изазова који превазилазе националне границе. Зато је регионална сарадња више него икад потребна, не само малим, већ и великим земљама, и не само у погледу спрјечавања стварања отпада, већ и коришћења истог као потенцијалног ресурса, уз примјену најсавремених технологија. Уз министра Митровића, конференцију је отворио генерални секретар CEI, Роберто Антонионе.

Црна Гора настоји да систематски интегрише питања животне средине у све секторе и процесе доношења одлука, као и да посебну пажњу посвети улагању у најновије технологије за ефикасно спрјечавање и контролу загађења, смањење отпада и еколошких ризика, са крајњим циљем успостављања доброг система циркуларне економије, саопштио је министар Митровић у поздравном говору.

На министарској конференцији је представљено стање животне средине у Црној Гори, посебно у области управљања отпадом, као и будуће смјернице и кораци ка унапређењу стања.

Вршење комуналних дјелатности представља незамјењљив услов живота и рада наших грађана и привредних субјеката, а од квалитета обављања комуналних дјелатности зависи и обезбјеђивање права на здраву животну средину, почевши од сакупљања, преко селекције до одлагања или третирања на одговарајући начин.

Област управљања отпадом од непосредног је интереса за сваког нашег грађанина, тако да морамо снажније радити на подизању свијести, промовисању циљева здраве животне средине. Као министар надлежан за питања заштите животне средине, сматрам да органи управе на државном и локалном нивоу морају много боље сарађивати и развијати партнерства са међународним институцијама, а што је један од најбитнијих предуслова за стварање повољне климе за ефикасану и цјеловиту хармонизацију црногорских прописа са релевантним прописима европског законодавног оквира у области заштите животне средине и комуналне инфраструктуре, нагласио је Митровић.

Друга тема министарске конференције је област вода, под називом „Воде без граница“. У оквиру ове сесије конференције, Милица Шаранчић, руководитељка Дирекције за ЕУ интеграције и међународну сарадњу истакла је да за Црну Гору ове теме имају посебну важност, јер смо прије 30 година усвојили Декларацију о еколошкој држави, чиме смо најавили и трасирали наш политички и развојни стратешки правац. Данашња Црна Гора је посвећена свом европском путу, успостављању европских стандарда живота и одрживом развоју.

Уважавајући смјернице и обавезе које проистичу из међународних стандарда и принципа животне средине и одрживог развоја, Црна Гора тежи интегралном управљању водама.

Сам назив ове сесије упућује на добро познату чињеницу да животна средина не познаје географске нити националне границе, већ представља наше заједничко богатство и најзначајнији ресурс, који би требало да нас повезује и буде основ за интензивирање сарадње. Природне љепоте и богатство биодиверзитета наших ријека, језера и мора красе наше земље и посебан су мотив за улагање напора у њихово очување, изјавила је Шаранчић на министарској конференцији.

Централно-европска иницијатива је најстарија и највец́а организација која окупља 17 земаља Европе. Циљ министарске конференције је размјена искустава, примјера добре праксе, као и знања о управљању и третману отпада, уз успостављање платформе за сарадњу земаља CEI која ће почивати на принципу заједничких, пројектно оријентисаних активности, усмјерених на иновације, пружајући свеобухватан приступ овом сложеном питању.

На конференцији је усвојена декларација којом земље учеснице потврђују посвећеност рјешавању проблема отпада.

Осим министра Митровића и госпође Шаранчић, конференцији су присуствовали Јована Жарић, Душан Бугарин и Јасна Јаћимовић испред Министарства екологије, просторног планирања и урбанизма, и Милан Газдић испред Агенције за заштиту природе и животне средине.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/3
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?