Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар Војиновић са својом делегацијом боравио у званичној псојети Републици Турској

Објављено: 31.12.2022. 11:44 Аутор: Министарство просвјете

На позив Махмута Озера, министра просвјете Републике Турске, министар просвјете мр Миомир Војиновић, боравио је у посјети Републици Турској, у Анкари од 19. до 23. децембра. Посјета је била прилика да се размотре могућности ширења сарадње из надлежности Министарства просвјете и идентификовање поља од заједничког интереса.

zvanična posjeta

Теме састанка делегације Министарства просвјете, на чијем је челу био министар Миомир Војиновић, са представницима Министарства образовања Републике Турске, на чијем челу је био министар Махмут Озер, биле су досадашња међусобна сарадња и њено унапређење. Министар Озер је изразио задовољство посјетом министра Војиновића Републици Турској (РТ), уз увјерење да ће она допринијети даљем напретку међусобних односа који су 15 година у узлазној путањи. Посебно је издвојио по значају за међусобне односе посјету предсједника РТ Реџепа Тајипа Ердогана Црној Гори 28. августа 2021. године.

Министар Озер је истакао да су лични контакти и образовање најјача спона између земаља, и у том смислу да су посебан мост повезивања двије земље црногорски студенти који су студирали или тренутно студирају у РТ. Изнио је податке да је турску државну стипендију до сада примио укупно 451 студент из ЦГ, да тренутно их у РТ студира 186, а да је за академску 2022/2023 годину одобрена  21 стипендија.

Подсјетио је и да шест школа у ЦГ и РТ имају потписане споразуме о сестринству. Као показатељ озбиљне намјере РТ да развија односе у области образовања, навео је податак да је недавно у Амбасади РТ у Подгорици почео да ради савјетник за образовна питања. Истакао је да су лични контакти и образовање најјача спона између земаља, и у том смислу да су посебан мост повезивања двије земље црногорски студенти који су студирали или тренутно студирају у РТ. Изнио је податке да је турску државну стипендију до сада примио укупно 451 студент из ЦГ, да тренутно их у ТР студира 186, а да је за академску 2022/2023 годину одобрена је 21 стипендија.

Саопштио је да се око 10.000 његових сународника који имају боравак у ЦГ осјећају као код куће, на чему се посебно захвалио. Изразио је задовољство активношћу Турске агенције за сарадњу и координацију (TIKA) у ЦГ, која је од 2007. године реализовала 400 пројекта вриједности од око 20 милиона еура, од чега се на пројекте у области образовања и образовне институције издваја око 17%.

Министар Озер је истакао да постоје сви предуслови за продубљивање сарадње у области образовања, поменувши у том контексту Меморандум о сарадњи у области образовања који је ступио на снагу 2018. године. Потврдио је спремност РТ да са Црном Гором јача партнерство у области образовања и да раде на заједничким пројектима и размјени искустава, што је било истакнуто и током посљедњег састанка министара просвјете двије државе 2017. године у Анкари, у оквиру сједнице Мјешовите комисије за економску сарадњу.

Турска страна истакла је да су посебне резултате направили на пољу дуалног стручног образовања и да су спремни да сарађују на обуци наставног кадра и упознали су да постоји пројекат претварања седам стручних школа у међународне школе, за које су спремни понудити стипендије за ученике из ЦГ. Размијењени су контакт детаљи двије делегације, како би се у директној комуникацији размотриле све могућности за сарадњу на заједничким пројектима

Министар Војиновић захвалио се на позиву да посјети РТ и истакао да пријатељство и везе двије државе постоје вјековима. Казао је да се сада лично увјерио у пријатељски И отворен приступ турске стране. Сагласио се да је посјета предсједника Ердогана била историјска. Министар Војиновић је казао да смо нарочито поносни на мултинационалност и мултиконфесионалност нашег друштва, те да му је драго да се турски држављани у ЦГ осјећају пријатно. Истакао је да су нам јако потребна искуства РТ у области образовања и да желимо да учимо од најбољих, као и да у том правцу треба искористити раније потписани Меморандум о сарадњи. Позвао је министра Озера да у најкраћем року узвратно посјети ЦГ.

Министар Војиновић захвалио се РТ што обезбјеђује стипендије за црногорске студенте и омогућава им да студирају на најбољим турским факултетима. Оцијенио је да су бројке о нашим студентима у РТ за похвалу, али је министар Војиновић нагласио да заједничким радом можемо учинити да оне буду и веће. Захвалио се и за подршку која TIKA пружа ЦГ и пројектима у области образовања, нарочито на сјеверу државе, и изразио је наду да ће TIKA наћи интерес да настави са финансирањем пројеката у ЦГ.

Као највећи изазов образовног система у ЦГ издвојио је недостатак смјештајних капацитета. С обзиром на разлике у регионалном развоју и миграције унутар државе, школе у средњем и јужном дијелу државе имају већи број ученика од њихових капацитета.

Министар Војиновић је поменуо недавно објављену Анализу сектора образовања која је завршена у сарадњи са UNICEF-ом која је показала све слабе тачке система и како их превазићи. Говорећи о циљевима Министарства просвјете, министар Војиновић је казао да је један од циљева био побољшање материјалног статуса наставног кадра, због чега са поносом може да саопшти да су успјели и да ће од 1. Јануара 2023. године плате наставника бити повећане 20%, а да ће до краја 2025. Године плате бити повећане за 45%. Министри су договорили да се узвратна посјета министра Озера организује у фебруару 2023. године.

Након састанка са министром Озером, министар Војиновић се за вријеме посјете сусрео са предсједником Турске агенције за сарадњу и координацију (TIKA) Серканом Кајаларом и том приликом истакао огромну захвалност TIKA-и на подршци коју годинама даје Црној Гори, а посебну захвалност је упутио за пројекте из области образовања за које је до сада опредјелила око 3,5 милиона еура. Додао је да су сви црногорски грађани упознати са радом TIKA-е и да знају да цијене право пријатељство.

Министар Војиновић казао је да високо цијенимо напоре које РТ и TIKA улажу у мир и развој Балкана. Истакао је да је незапосленост међу младима представља проблем у цијелом региону и да ЦГ улаже велике напоре да кроз систем образовања, са фокусом на стручно образовање, правилно усмјери младе људе према одговарајућем будућем позиву и тиме створи услове да они остану у земљи.

Предсјетник TIKA-е, Кајалар је изразио задовољство посјетом министра Војиновића И казао да су посјете важне за продубљиивање и отварање нових перспектива у односима, као и да је увјерен да је ће боравак министра Војиновића у РТ донијети позитивне резултате. Истакао је да TIKA има најпозитивнија искуства у ЦГ и да, такође, осјећају искрено пријатељство и пуну отвореност за сарадњу наше стране. Казао је да су Црна Гора и Балкан значајни за РТ и да TIKA својим активностима покушава да допринесе миру и стабилности цијелог региона. Незапосленост, посебно младих, који због тога напуштају регион, TIKA види као велики проблем и кроз улагање у образовање желе да задрже омладину да ради и ствара у својој земљи.

Делегација Министарства просвјете Црне Горе је наредни састанак одржала са Савјетом за високо образовање (YÖK), којим предсједава проф. др Ерол Озвар, који је том приликом пренио спремност YÖK-а да у потпуности сарађује са Министарством просвјете у свим питањима високог образовања, као и да им је жеља да што већи број црногорских студената студира на универзитетима у Турској.

Поред повећања броја студената, министар Војиновић је истакао да наша страна жели да разговара како да се студенти усмјере на квалитетне програме у РТ, а који су у ЦГ дефицитарни. Министар Војиновић је нагласио да би за нас било важно и корисно да универзитети успоставе сарадњу кроз размјену искустава, студената и академског кадра.

На састанку са предсједником Управног одбора „Maarif“ фондације проф. др Биролом Акгуном, министар Војиновић је истакао да са наше стране постоји пуна отвореност и искрена жеља да се односи унаприједе.

Акгун је информисао  министра Војиновића да је фондација „Maarif“ основана 2016. године, усвајањем закона у Великој народној скупштини РТ, и да је уз Министарство националног образовања РТ, једини субјекат овлашћен за пружање образовних услуга у иностранству. До сада су основали школе у 51 земљи додајући да споразум о оснивању фондације „Maarif“ у ЦГ који су раније доставили Министарству просвјете преко Амбасаде РТ није потписан и да му је познато да је било више разговора на ту тему. Изразио је да наду да ће посјета министра Војиновића покренути нову дискусију о отварању „Maarif фондације“, те да би желио да посјети ЦГ и са министром потпише споразум, након што се поново заједнички прође кроз цијели текст.

Везано за отварање „Maarif“ фондације у ЦГ, министар Војиновић је казао да је упознат са дешавањима и да је по његовим сазнањима до застоја дошло око усклађивања статуса фондације и запослених са законским прописима у ЦГ, те да се о томе није изјаснило МВП. Поручио је да су турске образоване институције и турски језик увијек добродошли у ЦГ и да подржава отварање фондације „Maarif“, уз претходно усаглашавање статуса и поступка оснивања са црногорским законодавством.

Сљедећи састанак је био са ректором Анкарског универзитета проф. др Неџетом Унуваром који је казао да представници Анкарског универзитета планирају посјету Балкану и да ће Црна Гора бити укључена у програм.

Унувар је подсјетио и на потписани Меморандум о сарадњи између Анкарског и Универзитета Црне Горе, односно на могућност унапређења сарадње у том оквиру.

Министар Војиновић је нагласио је да је почаствован приликом да разговара са саговорницима са Анкарског универзитета, који је основао Мустафа Кемал Ататурк. Изразио је увјерење да ће поменути Меморандум, у што скоријем периоду бити искориштен за продубљивање сарадње између два универзитета. Нагласио је да је турско образовање изузетно цијењено и у том смислу је захвалио на могућности да црногорски студенти стичу образовање у Турској.

Након тога, делегација из Црне Горе се састала са директором Библиотеке нације Ајхуном Туглом, којом приликом је министар Војиновић изразио задовољство због посјете импресивног здања као што је Библиотека нације, која посједује 45 милиона књига.

Туглу се надовезао појашњавајући да је, 2017. године, отпочет свјетски пројекат у оквиру којег земље поклањају књиге, након чега добијају „своју полицу“ у Библиотеци. Према ријечима Туглуа, важност пројекта је у томе што су књиге те које успостављају братске и пријатељске односе међу људима. 

Министар Војиновић је изразио задовољство што ће се на њеним полицама наћи књиге из Црне Горе, с обзиром да је Национална библиотека Црне Горе припремила донацију.

На састанку је предложено да и Завод за уџбенике, који постоји у оквиру Министарства просвјете, донира књиге за Библиотеку нације у Анкари. Како је истакао министар, црногорској страни је изузетно важно да се у здању које има хиљаде посјетилца дневно нађе име Црне Горе, као и њена застава.

На састанку са директором Дирекције за дијаспору и сродне заједнице (YTB) Абдулахом Ереном, црногорска делегација је упозната да ова дирекција, која се бави пословима дијаспоре, такође, обавља и културне активности са сродним народима, а додјељује и стипендије страним студентима. Стипендије се додјељују за основне, мастер и докторске студије и покривају смјештај, школарину, као и авионску карту до/од РТ. Подијелио је и информације о тренутном броју црногорских студената на студијама у РТ: укупно их је 79, од чега 65 на основним, 10 на магистарским и четири на докторским студијама. Казао је да је у посљедних пет година 20 студената добило стипендије, а да сваке године имају 70-80 пријава, што значи да 20% пријављених добија стипендију. Информисао је, такође, да од укупног тренутног броја студената из ЦГ 34 студира друштвене науке, 12 њих факултете повезане са умјетношћу, 10 медицину, 12 инжењеринг и 11 економију и менаџмент. Ерен је истакао да је важно да се повећа број студената из Црне Горе, а да би се увећао, потребно је више пријава. У том смислу је потребно да YTB има подршку црногорске стране за додатно представљање и промовисање у нашој земљи.

У YTB су навели и могућност стипендија за најуспјешније ђаке, а осим тога, Дирекција може да понуди и одређену квоту за државне службенике, за магистарске и докторске студије. Еренов приједлог је да двије стране заједно саставе списак области за које ЦГ има највише потребе и интересовања. Додао је да YTB има споразуме са одређеним бројем земаља, у оквиру којег државни службеници долазе у РТ на даље усавршавање, у трајању од једне до двије године, али се обавезују да ће се, по окончању академских програма, вратити у своју земљу и наставити да раде у својим министарствима. У YTB су такође навели и постојање едукативних програма који се реализују у сарадњи са медресом Фатих у Тузима.

Министар Војиновић је изразио захвалност на подршци и помагању црногорском образовном систему. Изразио је спремност да се договори начин на који YTB жели да се презентује у Црној Гори, како би се постигао већи број пријава, односно стипендија. Министар је, у контексту медресе у Тузима, казао да је врло поносан на чињеницу да је ЦГ ове године опредијелила 800 000 еура за њу, ради што квалитетнијег школовања дјеце која је похађају. Предложио је и да Дирекција сама изнесе план за презентацију у ЦГ, након чега би он био размотрен са црногорске стране. Министар Војиновић је нагласио да би било добро да се сагледа који су образовни програми дефицитарни у Црној Гори, а у Турској квалитетни, и да се у том правцу планирају кораци даље сарадње.

Услиједио је и састанак са представницима института „Yunus Emre“, чији предсједник др Шерефон Атеш је истакао да је нарочито за Балкан, ради јачања односа са Турском важан пројекат учења турског језика, за који постоји више различитих програма. Поменуо је пројекат „Бирам турски,“ преко којег је близу 100 000 људи научило језик. Кроз овај програм, часови турског језика се одржавају у школама, а не онлине. Атеш је казао да институт пружа и подршку школама широм свијета, које одаберу турски као страни језик. Он се осврнуо и на пројекте братимљења турских са градовима балканских земаља.

Министар Војиновић је истакао значај чињенице да „Yunus Emre“ ради на промоцији турске културе и језика, док истовремено промовише мир, љубав и заједништво. Додао је да нема разлога да и Црна Гора не прихвати такве поруке. Уосталом, резултати које постиже Институт су видљиви и нема препрека, с обзиром на њихов садржај, да пројекти не заживе и у нашој земљи.

На састанку са ректором Универзитета TOBB проф. др Јусуфом Саринајем министар Војиновић је информисан да је овај Универзитет основан од стране пословног свијета Турске, односно турских комора и берзи, њих 361. Саринај је навео да је циљ ове установе да образује јединствене кадрове, који ће унаприједити пословне односе између РТ и других земаља, због чега TOBB придаје велики значај инклузивности, као и пословној сфери. Оно што TOBB разликује од осталих универзитета, навео је Саринај, јесте то што је једини који има три семестра годишње, који укључују и праксу у пословном свијету.

Министар Војиновић је нарочито истакао начин организације Универзитета TOBB са три семестра по години, и нагласио предности завршавања факултета са одговарајућом праксом, чији су студенти спремни да уђу у пословну сферу. Министар Војиновић је казао да би било добро и да се на нивоима ректора говори о будућој сарадњи, уз, како је подвукао, његову подршку. Истакао је спремност да разговара са ректором УЦГ, као и са представницима приватних универзитета, како би договорили конкретне облике и даље кораке сарадње. Осим тога, министар је исказао и спремност да се сарадња прошири и на предавачки кадар.

На састанку са ректором Универзитета „Хаџетепе“ проф. др Мехметом Џахитом Гураном, делегација из Црне Горе је информисана о томе да је шест студената из Црне Горе завршило студије на Хаџетепе Универзитету, а да сада имају два активна студента из ЦГ (оба студента имају YTB стипендије).

Министар Војиновић истакао да изузетно цијени турско образовање, а нарочито Факултет медицине на Хаџетепе Универзитету и да је, с тога, битно да студенти из Црне Горе имају могућност школовања на турским универзитетима. У том смислу би од велике важности било када би се увећао број стипендија за наше студенте. Подсјетио је да на потписани Меморандум о сарадњи између УЦГ и Хаџетепе Универзитета, додајући да може да се ради на његовом додатном унапређењу.

Ректор је нагласио да Универзитету представља велико задовољство што имају студенте из Црне Горе и да желе да се њихов број у будућности увећа. Гуран је казао да Хаџетепе црногорским студентима може да пружи могућност да у току љета, на седмицу дана, дођу да посјете Универзитет. Једини трошак који би имали су они који се односе на пут, а Хаџетепе би обезбиједио смјештај. На овај начин, студенти би имали прилику и да се упознају са Анкаром.

zvanična posjeta

zvanična posjeta

zvanična posjeta

zvanična posjeta


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?