Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министарка Ињац: Заједно против хибридних и сајбер пријетњи у региону

Објављено: 28.09.2021. 06:00 Аутор: Биро за односе са јавношћу МО
Садржај:
Све регионалне иницијативе су више него добродошле, посебно у циљу изградње повјерења и оптимизације ресурса и напора у области сајбер одбране'', истакла је Ињац.

Министарка одбране проф. др Оливера Ињац говорила је данас на отварању напредног курса под називом ''Јачање отпорности сајбер одбране Југоисточне Европе према хибридним пријетњама'' организованог од стране Војне академије ''Генерал Михаило Апостолски'' из Сјеверне Македоније, у сарадњи са НАТО програмом Наука за мир и безбједност.

Ministarka Injac: Zajedno protiv hibridnih i sajber prijetnji u regionu

Том приликом министарка је истакла значај овог догађаја за регион Југоисточне Европе, те изразила поштовање према иницијативи за креирање обуке на ову тему, која има за циљ подизање свијести и способности у нашем региону.

Све регионалне иницијативе су више него добродошле, посебно у циљу изградње повјерења и оптимизације ресурса и напора у области сајбер одбране'', истакла је Ињац.

Све земље из региона ЈИЕ изложене су различитим врстама хибридних пријетњи у сајбер простору и потребно је континуирано радити на побољшању националних способности за сајбер одбрану.

Ињац је казала да се од владиних институција очекује да спроведу потребна улагања за управљање све сложенијом дигиталном инфраструктуром, и да је то један од главних изазова за мале земље и земље у развоју.

''За Црну Гору, као малу земљу која је постала чланица НАТО прије четири године, приоритет је развој критичне инфраструктуре и паралелно побољшање капацитета за заштиту инфраструктуре. Значајан изазов за све земље ЈИЕ је руковођење стручњацима и тимовима за сајбер одбрану, који могу бити у стању да заштите инфраструктуру и буду спремни за брзо реаговање на нове пријетње'', нагласила је Ињац.

Министарка је посебно истакла значај регионалне и других облика међународне сарадње, као и јачање колективног одговора на пријетње. То, прије свега значи изградњу повјерења, што ц́е допринијети дефинисању колективног оквира за јачање сајбер одбране од хибридних претњи.

Министарка је казала да то намец́е активности размјене информација, заједничко образовање и програме подизања свијести о сајбер и хибридним пријетњама на свим нивоима.

''Сваки заједнички напор допринијец́е смањењу интензитета хибридних и сајбер пријетњи у региону. Верујем да је то у најбољем интересу свих'', закључила је Ињац.

Поред министарке Ињац, на отварању напредног курса говорила је и министарка одбране Р. Сјеверне Македоније Радмила Шекеринска, као и др Дениз Бетен, савјетница за партнерску сарадњу и НАТО програм Наука за мир и безбједност.


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?