Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Нова преговарачка структура у складу са ревидираном методологијом, радна група 23 у пуном саставу

Објављено: 01.07.2021. 14:00 Аутор: КЕИ

Влада Црне Горе је на данашњој сједници усвојила Информацију о напретку у поглављима по кластерском приступу, с циљем дефинисања мјера ране интеграције и стања преговора из призме 6 тематских цјелина, као и Информацију о образовању радних група за програмирање Инструмента претприступне подршке ЕУ за период 2021-2027 које је припремила Канцеларија за европске интеграције.

Такође, Влада је, у складу са ранијим закључцима Колегијума за преговоре, размотрила предлоге за оптимално функционисање Радне групе за вођење преговора у 23. поглављу – Правда, слобода и безбједност и задужила Канцеларију за европске интеграције да припреми одговарајући предлог Одлуке о радној групи, на челу са новоименованим државним секретаром у Министарству правде, људских и мањинских права, Бојаном Божовићем.

Главна преговарачица, Зорка Кордић је истакла да је након одржане политичке међувладине конференције између Црне Горе и ЕУ, Канцеларија за европске интеграције сачинила прелиминарну анализу напретка у поглављима уз примјену кластерског приступа која може послужити као основа за даљи рад преговарачке структуре и идентификовање што већег обима мјера ране интеграције. Имајући у виду нови моменат у преговарачком процесу који обликује нова методологија, Канцеларија за европске интеграције је предложила да, поред 33 шефа радних група који чине оперативно језгро процеса,  будућа нова преговарачка структура буде структурирана на начин да Преговарачка група буде конципирана по кластерима за која ће бити задужени преговарачи.

Иако је маја 2020. године, Црна Гора прихватила ревидирану методологију преговора с ЕУ као политичку иницијативу која се уклапа у постојећи преговарачки оквир између Црне Горе и ЕУ из 2012, и жели да на свом примјеру покаже да она даје резултате, наша држава се налази у јединственој позицији једине кандидаткиње за чланство са отвореним свим поглављима правне тековине ЕУ, за коју су кластери непримјењиви у смислу отварања поглавља, али имају додатну вриједност идентификовања мјера ране интеграције прије самог чланства у ЕУ, а и са аспекта бољег кориштења средстава IPA.

Влада је на данашњој сједници размотрила и усвојила Информацију о потреби образовања радних група за програмирање Инструмента претприступне подршке ЕУ за период 2021-2027 (IPA III).

Национална IPA координаторка Кордић је указала да ће се у оквиру програмирања финансијске перспективе IPA III, за Инструмент претприступне подршке ЕУ за период 2021-2027 издвојити 14,162 милијарди еура за све државе кориснице IPA подршке.Како би се квалитетно припремили за коришћење средстава, Канцеларија за европске интеграције је предложила формирање међуресорских радних група за програмирање и ресорна министарства која би координирала радним групама за четири области подршке: Владавина права, темељна права и демократија; Добро управљање, усклађивање са правном тековином, стратешко комуницирање и добросусједски односи; Зелена агенда и одрживо повезивање; Конкурентност и инклузивни раст.

СЕКТОР ЗА ИНФОРМИСАЊЕ ЈАВНОСТИ О ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ И ПРОЦЕСУ ПРИСТУПАЊА ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ

ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ ВЛАДЕ

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?