Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Обиљежен свјетски дан заштите и здравља на раду

Имајући у виду да сваки запослени у просјеку проведе 1/3 дана на радном мјесту, јасно је колико је сигурно и здраво радно мјесто важно за очување физичког и менталног здравља сваког запосленог. Самим тим, кључни циљ овог дана јесте подизање свијести о заштити и здрављу на раду, односно истицање потребе за предузимање даљих корака у циљу спрјечавања повреда на раду, професионалних болести и болести у вези са радом,

казао је министар рада и социјалног старања Адмир Адровић на конференцији под називом „Здраво радно окружење као основно право на раду“, организованој поводом обиљежавња Свјетског дана заштите и здравља на раду.  

Obilježen svjetski dan zaštite i zdravlja na radu

Он је истакао да је глобална пандемија такође изазвала велике губитке и донијела додатни ризик за запослене, а поред директног утицаја на здравље људи изазвала је негативне економске и социјалне посљедице.

„Да би се постигао даљи напредак и унаприједили услови за рад, мора се утицати на побољшање свијести, како међу запосленима, тако и међу послодавцима. Закон о заштити и здрављу на раду и други акти који прате закон, прописују одговарајуће мјере које запослени и “лакших” и “тежих” послова морају знати и поштовати, а које је са друге стране послодавац дужан да обезбиједи, јер је обезбјеђивање сигурног и здравог радног мјеста приоритет у раду Владе Црне Горе“, навео је Адровић.  

Obilježen svjetski dan zaštite i zdravlja na radu

Министар је истакао да је здрава, мотивисана и задовољна радна снага важна за социјалну и економску добробит сваке државе и доприноси већем задовољству запослених, већој продуктивности и већој заинтересованости за остваривање организационих циљева и интереса.

„У супротном, низак ниво заштите и здравља на раду утиче на: снижење мотивације, смањење радног учинка, повећање броја повреда на раду, боловања и инвалидитета“, рекао је Адровић.  

Резидентни координатор УН-а у Црној Гори Петер Лундберг казао је да се процјењује да у свијету сваког дана умре 6.500 људи, усљед професионалних несрећа и болести. Свјетски дан безбједности и здравља на раду пружа прилику за промовисање ефикасне имплементације законодавног оквира кроз боље разумевање и јачање сарадње између различитих заинтересованих страна.

„У обезбеђивању здравствених и безбедносних стандарда за све раднике, сви имају свој дио одговорности: организације, синдикати, владе, послодавци и сектор јавног здравља. Овај дан служи као подсјетник на значај сарадње између свих, у смањењу повреда на раду, несрећа, болести и смртних случајева“, казао је Лундберг

Obilježen svjetski dan zaštite i zdravlja na radu

Директорица Управе инспекцијске послове Црне Горе Ана Вујошевић казала је да је Закон о заштити и здрављу на раду који је објављен у Службеном листу Црне Горе број 34/14 са измјенама и допунама из 2018. године у потпуности усклађен са “Оквирном директивом” број 89/391 и тиме створио правни основ за потпуну хармонизацију са ЕУ ацqуис-ем (акијем), а са становишта Управе за инспекцијске послове још можда и важнију компоненту, а то је имплементација прописа из ове области, што је уједно и затварајуће мјерило за Преговарачко поглавље 19.

„Уз подршку Межународне организације рада и Европске Уније, Влада Црне Горе је значајно унаприједила рад инспектора како у погледу административних капацитета, тако и у погледу унапређења начина и метода рада, као техничке опремљености са јединственим информационим системом, који је повезан са системима других државних органа, са аутомобилима, лап-топовима, мобилним скенерима, штампачима итд.”, навела је Вујошевић.

Obilježen svjetski dan zaštite i zdravlja na radu

Свјетски дан заштите и здравља на раду установљен је 28. априла 2003. године, а који има за циљ глобално промовисање важности примјене мјера заштите и здравља на раду. 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?