Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржан дводневни семинар за тужиоце/тељке у Будви

Одржан дводневни семинар за тужиоце/тељке у Будви

Министарство правде, људских и мањинских права у сарадњи са АИРЕ центром из Лондона и Британском амбасадом у Подгорици организовало је дводневни семинар “Сензибилисање тужилаца/тељки у погледу заштите права и слобода ЛГБТИ особа у Црној Гори” 16. и 17. децембра у Будви. 

Циљ овог семинара је да се разоткрију актуелни хомофобни садржаји и ставови, како би се обезбиједила пуна примјена и остваривање права ЛГБТИQ особа у Црној Гори, имајући у виду да су идентитетска питања, а посебно сексуалност, нешто на чему треба дубље радити како на професионалном, тако и на личном нивоу.

Održan dvodnevni seminar za tužioce/teljke u Budvi

Изазови са којима се ЛГБТИ особе у Црној Гори суочавају свакодневно се прећуткују, занемарују, умањују или грубо негирају, што за посљедицу има говор мржње, дискриминацију, насиље, односно онемогућавање пуне примјене права и слобода ЛГБТИ особа, која су гарантована нашим Уставом, а која су једнака за све грађане и грађанке наше земље.

Едукацији је присуствовало 20 представника/ца државних тужилаштава из свих црногорских градова, међу којима су обухваћени/е и кандидати/киње за државне тужиоце/тељке који ће се у почетној фази своје тужилачке каријере сензибилисати за рад са овом популацијом и да ће на тај начин избјећи неадекватну примјену законодавства у овој области.

Тужиоци/тељке имали/е су прилику да размијене мишљења на теме разликовања важних концепата и идентитета у борби за поштовање људских права ЛГБТИ особа, механизмима хомофобије/трансфобије, приступа правди ЛГБТИQ особа у Црној Гори, позицији професионалаца/ки у раду са ЛГБТИQ особама, примјерима из добре инклузивне праксе, мањинском стресу и његовим посљедицама. Такође, учесници\е семинара су имали прилику да уживо чују животну причу транс особе  кроз “живу библиотеку”.

Дискутовало се о законодавном нивоу и о пракси Институције заштитника људских права и слобода као и о говору мржње, те се разговарало и о начелу једнакости и заштити од дискриминације у међународном праву (УН, СЕ, ОЕБС, ЕУ), члану 1 ЕКЉП и члану 1 Протокола 12 уз ЕКЉП у пракси Европског суда за људска права, материјалном праву и поступцима за заштиту од дискриминације, тесту дискриминације и пребацивању терета доказивања у парничном поступку, говору мржње као посебном облику дискриминације и злочину из мржње: материјалноправни појам и процесне карактеристике гоњења деликата мотивисаних мржњом, али и судској пракси у Црној Гори.

Предавачи на едукацији били су: др мед, психијатрица и мр сц. Биоетике Теа Дакић, предсједник Управног одбора НВО “Квир Монтенегро” Данијел Калезић, извршни директор НВО Асоцијације Спектра Јован Улићевић, Заштитник људских права и слобода Црне Горе мр Синиша Бјековић, предсједница Основног суда у Подгорици Жељка Јововић и државни тужилац у Вишем државном тужилаштву у Подгорици Милош Шошкић.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?