Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржан састанак представника министарстава задужених за науку, технологију и иновације

У организацији Министарства цивилних послова Босне и Херцеговине и УНЕСЦО Регионалног бироа за науку и културу у Европи, са сједиштем у Венецији, Република Италија, данас је одржан састанак на високом нивоу представника министарстава задужених за науку, технологију и иновације, земаља Југоисточне Европе.

Састанак је уприличен у форми припремног састанка за предстојећи састанак на нивоу министара науке, планиран за први квартал 2022. године.

Припремни састанак је био одлична прилика за размјену информација о достигнућима у области науке, технологије и иновација, од 2012. године, када је у Сарајеву одржана министарска конференција са истом тематиком, а посебно у свјетлу закључака и препорука из тада усвојене Заједничке Декларације.

Представници земаља учесница су исказали посебно задовољство организацијом једног оваквог регионалног састанка и указали значај и допринос науке, технологије и иновација у борби против пандемије ЦОВИД-19, затим доприноса наведених области јачању веза образовања, науке и индустрије, у смислу доприноса економском расту и конкурентности тржишта, значаја реализације програма Отворене науке, спремности Региона на заједничку сарадњу и партнерство посебно у оквирним програмима ЕУ за образовање и науку, те посвећености питањима која се односе на младе, родну равноправност, потребу већих инвестиција у област науке и истраживања, као и актуелност питања која се односе на сарадњу са дијаспором у области науке и технологије.

Испред Министарства просвјете, науке, културе и спорта учешће је узео генерални директор Директората за европске интеграције, програмирање и имплементацију ЕУ фондова и међународну сарадњу, гдин Горан Дробњак. Он је у свом обраћању посебно указао на активности које су на плану науке, технологије и иновација предузете у Црној Гори од 2012. године до сада, са посебним акцентом на усвајање и имплементацију Стратегије паметне специјализације (2019-2024), Стратегије научно-истраживачке дјелатности (2017-2021) те активности на припреми нове за наредни период времена, усвајање и имплементацију Стратегије и Закона о иновативној дјелатности, подршци младим истраживачима за докторске студије, активностима на програму Отворене науке, активностима у регионалној и међународној сарадњи, оснивању првог Научно-технолошког парка, подршци новим Центрима изврсности (CoE), активностима црногорске истраживачке заједнице у програмима Уније (EUREKA, COST и Horizont 2020), те иницирању регионалног пројекта успостављања међународног института за одрживе технологије Југоисточне Европе (SEEIIST), као доброг примјера активности на крупној истраживачкој инфраструктури те као добром примјеру научне дипломатије.

Премда је, по његовим ријечима, криза изазвана пандемијом Covid-19, донекле успорила реализацију програма мобилности, који у области науке заузимају значајно мјесто не само у Црној Гори већ и у Региону, заједничким напорима у регионалној сарадњи успјели смо обезбиједити реализацију и ових програма, као и програма за област науке у сарандји са ЕУ, укључујући и интензивну реализацију значајних средстава у оквиру претприступних програма за област науке и истраживања.

Поред интензивирања сарадње са научном дијаспором, гдин Дробњак је указао на чињеницу да ће Министарство просвјете, науке, културе и спорта предузимати и у наредном периоду све активности које иду у прилог јачању система науке и истраживања, тјешњем регионалном повезивању у овој области, односно свим активностима које воде остварењу циљева из Агенде 2030.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?