Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржана завршна конференција пројекта „Подршка самозапошљавању“

Конференција за медије поводом завршетка имплементације пројекта „Подршка самозапошљавању“, реализованог у оквиру 18 милиона еура вриједног Програма ЕУ и ЦГ за запошљавање, образовање и социјалну заштиту, одржана је данас у Европској кући у Подгорици.

Министар рада и социјаног старања Адмир Адровић је изразио задовољство имплементацијом пројекта и честитао колегама који су учествовали у његовој имплементацији. Подсјетио је да је директни грант Заводу за запошљавање Црне Горе из којег су се финансирали грантови за самозапошљавање обезбијеђен из Програма Европске уније и Црне Горе за запошљавање, образовање и социјалну заштиту 2015-2017.

Програм је био вриједан 18 милиона еура и представљао је донацију ЕУ у оквиру претприступне подршке (IPA) Црној Гори. Учешће Влада Црне Горе у Програму је 15% укупних средстава, односно 2,7 милиона еура. Имплементација овог Програма је званично завршена 31. децембра 2022. године. Поменути Програм представљао је примјер преданог рада и квалитетне сарадње Црне Горе, Европске комисије и Делегације ЕУ у Црној Гори. Истовремено, програм је допринио јачању међусекторске сарадње, али и што је најважније јачању капацитета институција за креирања и спровођење политика, приближавајући се стандардима ЕУ. Томе у прилог говори и чињеница да је преко 85% укупне вриједности Програма успјешно имплементирано, истакао је Адровић. 

Održana završna konferencija projekta „Podrška samozapošljavanju“

Он је навео да је општи циљ Програма био “да се обезбједи развијено и кохезивно друштво кроз пружање бољих услова за подизање нивоа запошљивости становништва, побољшање квалитета формалног и неформалног образовања и цјеложивотног учења, уз социјално укључивање особа у неповољном положају и смањењу ризика од сиромаштва”.

Пројектне активности су поред ресорног Министарства, реализовали Министарство просвјете, Министарство науке, Министарство за људска и мањинских права, уз посредовање Министарства рада и социјалног старања.

Када је ријеч о подршци у оквиру области запошљавања и тржишта рада, кроз овај Програм је за различите активности у циљу повећања запошљивости и отварања нових радних мјеста издвојено 8,7 милиона еура или 48% од укупне вриједности Програма и то:

  • 3,5 милиона еура за подршку самозапошљавању. Кроз овај програм је око 460 незапослених лица ријешило своје егзистенцијално питање покретањем сопственог бизниса уз бесповратну подршку из ЕУ фондова;
  • 1,6 милиона смо издвојили за подршку оспособљавању и запошљавању незапослених лица у дефицитарним занимањима  у Црној Гори, као и јачању запошљивости незапослених припадника РЕ популације;
  • 2,7 милиона еура је искоришћено за подршку запошљавању у мање развијеним општинама у Црној Гори;
  • 470.000 еура је искоришћено за успостављање 21 локално партнерставо за запошљавање у циљу јачања капацитета актера на локалном нивоу, повезивањем општина, послодаваца, бироа рада и невладиних организација,

навео је министар Адровић.

За јачање капацитета система социјалне и дјечије заштите у Црној Гори, као и за подршку пружању услуга у овој области  било је издвојено 3,4 милиона еура. За техничку подршку Оперативној структури која је била задужена за спровођење цјелокупног Програма издвојено је било око 800.000 ЕУР, додао је министар Адровић.

Замјеница шефа кооперација у Делегацији ЕУ у Црној Гори, Лиселоте Исаксон је казала да је циљ ове подршке био да се подстакне предузетништво као покретач економског раста и промовише предузетничка култура, мотивишући посебно рањиве групе као што су жене, млади људи и дугорочно незапослени људи.

Срећни смо што смо подржали преко 460 особа да развију своје креативне идеје и трансформишу их у производе и услуге који додирују грађане широм Црне Горе и шире. Жељела бих да се захвалим Заводуи за запошљавање Црне Горе на партнерству. Вјерујемо да овај пројекат није само користио вашим крајњим корисницима, већ вам је помогао и да унаприједите своје капацитете и успоставите чврст механизам за управљање, праћење и процијену бесповратних средстава за самозапошљавање. Постали сте поуздан партнер када је у питању вођење програма ЕУ и жељела бих да вам честитам на овоме. Охрабрујем вас да искористите знање и искуство стечено кроз овај Програм да још више изградите своје капацитете за будућу имплементацију претприступних програма ЕУ, навела је Исаксон.

Директор Завоза за запошљавање Црне Горе Гзим Хајдинага је казао да је трогодишњи успјешно имплементирани пројекат “Програм грантова за самозапошљавање” примјер преданог рада и резултат изузетне и интезивне сарадње Црне Горе и Европске уније, посредством Делегације ЕУ у Црној Гори.

"Програм финансиран од стране Европске уније спровео је Завод за запошљавање Црне Горе као корисник директног гранта, уз подршку Министарства рада и социјалног старања и Министарства финансија. Захваљујући добијеним средствима, у износу од 3,5 милиона еура, ЗЗЗЦГ је успио да додијели средства гранта за чак 468 незапослене особе, које су добиле прилику да се остваре као предузетници или као Д.О.О. и да себи обезбиједе одрживу егзистенцију. Нагласак је стављен на младе, жене и дуготрајно незапослена лица", навео је Хајдинага.

Он је нагласио да се на овај начин допринијело смањењу сиве економије и сиромаштва као и повећању запослености.

“Подстакло се предузетништво и створили су се предуслови за отварање нових радних мјеста. Посебно ћу нагласити да више од 95 одсто корисника гранта и даље послује! Уједно то нам је и показатељ да смо спровели ефикасан пилот пројекат, који је резултирао одлуком да прерасте у редовну мјеру активне политике запошљавања којом ће се активно стимулисати и пружати подршка политици тржишта рада Црне Горе”, навео је Хајдинага. 


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?