Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

„Одржива архитектура - Енергетска ефикасност” - концепт будућности

Објављено: 15.10.2021. 10:23 Аутор: ЕЦО ПОРТАЛ

Четврти Међународни конгрес „Одржива архитектура - енергетска ефикасност” одржан је прошлог викенда у Југословенској кинотеци у Београду.

На предавањима су говорили еминентни свјетски стручњаци из области одрживе градње, представљени су њихови радови, као и награђени радови на конкурсу за младе архитекте, дизајнере и студенте архитектуре, МИКРО ЕКО КУЋА 2021.

Конгресом су биле обухваћене све значајне теме којима је у фокусу одрживи и еколошки приступ архитектури и грађевинарству, уз употребу обновљивих извора енергије. Такође, студенти и гости Конгреса могли су се упознати са најсавременијим методама у пројектовању зграда, зеленим технологијама, али и са низом савремених незагађујућих и рецклираних грађевинских материјала и производа. Значајан дио Конгреса био је посвећен биоклиматској архитектури и енергетској рехабилитацији постојећих зграда.

Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма било је специјални гост на Конгресу, а медијски покровитељ Ецопортал, црногорски медиј који свакодневно извјештава о темама везаним за зелену транзицију, како код нас, тако и свијету. Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма представило је значајне пројекте реализоване у Црној Гори на тему искориштења и очувања природних ресурса и обновљивих извора енергије. Електропривреда Црне Горе презентовала је актуелне пројекте са фокусом на соларну енергију, а велику пажњу гостију привукли су пројекти Солари 3000+ и Солари 500+. Такође, када је у питању соларна енергија, размијењена су искуства са земљама региона и реномираним стручњацима из ове области.

Милош Ђикановић, архитекта испред Министарства екологије, просторног планирања и урбанизма, казао је да је прије свега, Министарство имало за циљ да презентује све потенцијале наше државе за развој одрживих система градње, као и енергетске ефикасности.

Како је појаснио, уз разговоре са организаторима Конгреса, успјели су да остваре иницијалне договоре за организовање истих или сличних дешавања и у Црној Гори, како би ове теме биле и на нашем прагу, свима доступне и представљане од стране свјетских експерата.

„Уз сва досадашња и нова искуства, и контакте стечене у току Конгреса, надам се да ћемо успјети да овај свјетски покрет приближимо и нашим грађанима, како би ове теме постале свакодневица и нова нормала у понашању, пројектовању и односу према простору и природи. Кад пређемо тај први корак, приближимо проблематику одрживе градње нашим грађанима и фирмама, заправо ћемо отворити врата стварању новог, значајног тржишта од којег ћемо сви имати бенефите”, истакао је Ђикановић.

Према његовим ријечима, врло је важно укључити студенте техничких факултета у ове теме, како би нам и сами помогли у едукацији шире јавности приједлозима својих пројеката и имплементацијом поменутих система у све објекте и просторне планове.

Владимир Ловрић, архитекта и организатор Конгреса, казао је да су на предавањима имали прилике да виде сликовито приказана изванредна размишљања еминентних стручњака о енергетској ефикасности, одрживости и еколошким аспектима градње, у односу на природу и укупно на климатске промјене.

„Архитектура је на посредан начин постала директан кривац за загађење животне средине, па смо имали могућност да видимо који су то нови еколошки материјали који представљају будућност градње и који омогућавају један нови приступ архитектури и животу”, истакао је Ловрић.

Говорећи о томе да ли ће се у будућности архитектура и урбанизам окренути апсолутној одрживости, он је додао, да ако генерално било које архитектонско или урбанистичко дјело не буде садржало промишљање о одрживости, оно ће угрозити основне изворе живота, воду, ваздух, земљу и природу, а што је на дуге стазе апсолутно неодрживо.

Милица Митрић, архитектица и уредница Ецопортала, истакла је да портал има примарни задатак да упозна црногорско друштво са процесима и свим предностима зелене енергетске транзиције, зелене економије и одрживости уопште.

„Као први црногорски интернет портал који се, на холистички начин, бави темама из области чисте енергије, енергетске ефикасности, зелене градње, екологије и заштите животне средине, имали смо задовољство да учествујемо са црногорским тимом на изложбеном сајму четвртог међународног Конгреса „Одржива архитектура - енергетска ефикасност” са намјером да широј стручној и општој јавности представимо достигнућа Црне Горе на пољу искориштења природних ресурса, посебно обновљивих извора енергије, са циљем трасирања пута за даљи развој пројеката ове врсте, коначно прихватање принципа одрживе градње и енергетске ефикасности приликом пројектовања зграда и унапређење инвестиционе климе у нашој земљи”, додала је Митрић.

„Посебно радује чињеница да Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма, као и компанија ЕПЦГ, препознају неопходност развоја енергетски ефикасне архитектуре, одрживе градње и зелене енергетике, што је и препознато од стране регионалних стручњака”, истакла је Митрић.


Аутор текста и презентације: ЕЦО ПОРТАЛ 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?