Проширење је логичан корак напријед за демократију у Европи

Објављено: 15.02.2024. 12:27 Аутор: Кабинет предсједника Владе Црне Горе

Постепена интеграција у систем Европске уније, могла би да буде кључна за земље кандидате, а Црна Гора изузетно цијени бројне аспекте новог приступа у процесу проширења, поручио је предсједник Владе Милојко Спајић на пленарној сједници Европског економског и социјалног одбора (EESC) у Бриселу.

Током дискусије је наглашено да је проширење логичан корак напријед за Европу, а земље кандидати први пут ће на званичном нивоу имати свој глас у оквиру неког савјетодавног тијела Европске уније. Имаће представнике у EESC и моћи ће да дијеле идеје са колегама из ЕУ, о политикама које се тичу сваког.

Веома цијенимо ове аспекте постепене интеграције. Не видимо их као замјену за чланство у ЕУ, већ као начин да се припремимо, и ми и Европска унија за проширење. Нови План раста могао би промијенити све за земље Западног Балкана, јер има потенцијал да кроз економски раст донесе бенефите чланства у ЕУ и прије него што земље региона до њега дођу, истакао је предсједник Владе на сједници којој је присуствовао на позив предсједника Одбора Оливера Ропкеа.

Ово је заиста историјски моменат за овај одбор. Ова иницијатива је прихваћена као примјер за све. Наша кућа од данас је и ваша кућа, хвала вама што сте ту и посебно хвала премијерима Спајићу и Рами, што су са нама, да озваничимо овај почетак, поручио је Ропке.

Премијер Спајић је нагласио да су добри резултати у првих 100 дана рада показали озбиљну намјеру Владе да се посвети ЕУ путу и то се може само побољшати. Нема пречица, већ јасна амбиција да се преданим радом настави прогрес.

„Приоритет наше Владе је да све реформе, које имплементирамо, биле оне жељене или непопуларне, буду подржане од наших грађана и цивилног сектора, као првог заступника грађана и корективног фактора у креирању и имплементацији јавних политика у демократском друштву. Цивилни сектор биће наш главни партнер у настојању да осигурамо европску будућност“, саопштио је Спајић.

Током сједнице било је ријечи о неопходности проширења, као одговара на геополитичку ситуацију. Зато је неопходно да се земље кандидати постепено приближавају ЕУ.

У том контексту, истакнуто је да је врло важно оснажити грађанско друштво и социјални дијалог.

Црна Гора је у припремама за спровођења програма Европа Сад 1 показала како се, на прави европски начин, води социјални и цивилни дијалог са свим партнерима. То је метод по ком и 44. Влада ради, покушавамо да важне ствари рјешавамо кроз постизање широког друштвеног консензуса. Ми желимо да будемо дио клуба европских држава које дијеле исте вриједности, казао је предсједник Владе.

Закључио је да ће рад на поглављима 23 и 24 бити потпуни приоритет, којим ће почињати свака сједница Владе, не само због ЕУ интеграција, већ и што без јачања владавине права, нема ни јачања економије и достизања европског нивоа!

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?