Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење

Објављено: 13.09.2021. 08:48

Црну Гору је током јула и августа захватило неколико топлотних таласа који су условили појачану пожарну опасност и настанак пожара на отвореном простору и у шумама. Подручја која су највише била угрожена су територије Главног града Подгорице, Пријестонице Цетиње и општина Никшић, Пљевља, Бар, Жабљак итд.

Aktivnosti Direktorata za zaštitu i spašavanje

Поред свакодневног ангажовања значајних ресурса општинских служби заштите и спашавања, Управе за шуме, ЈП Национални паркови ЦГ и др, огроман допринос у гашењу пожара остварен је и ангажовањем ресурса Директората за заштиту и спашавање/Авио-хеликоптерске јединице МУП-а  и Војске Црне Горе.

У периоду од 21.7. до 24.8.2021.године, Дирекција Авио-хеликоптерска јединица МУП-а је преко Оперативно комуникационог центра 112 примила укупно 73 захтјева од општинских служби заштите и спашавања за гашење пожара из ваздуха на преко 119 локација. Поступљено је по 62 захтјева, тако да је гашење пожара из ваздуха вршено свим расположивим средствима на 101 локацији широм Црне Горе.

У акцијама гашења из ваздуха коришћено је укупно 6 ваздухоплова који су били на располагању и то:

  • један против-пожарни авион МУП-а за гашење из ваздуха;
  • један хеликоптер МУП-а за транспорт ватрогасаца, извиђање, навођење авиона и хеликоптера за гашење и процјене ризика на пожариштима, и логистику;
  • један лаки хеликоптер Војске Црне Горе за извиђање и логистику;
  • три хеликоптера Војске Црне Горе за гашење пожара из ваздуха.

Авион Директората за заштиту и спашавање МУП-а гасио је пожаре на 83 локације, имао 356 летова, 112:05 часова летења,  извршено је 319 налета-пуњења, а одбацио је близу милион литара воде.

Хеликоптер Директората за заштиту и спашавање МУП-а је у сврху гашења пожара примио  24 захтјева, од којих је одговорено на 20 захтјева, пет пута је извршен транспорт ватрогасаца на три различите локације (25 ватрогасаца укупно), те је у континуитету вршено извиђање у скоро свим општинама у нашој држави.

Поред ових задатака, извршени су и задаци везани за:

  • трагање и спашавање у планинама – пет пута;
  • транспорт болесника – два пута;
  • потребе Управе полиције – шест пута;
  • хитну медицинску помоћ и транспорт –једна ситуација;
  • остало (школовања и обука) – четири пута.

Укупан број задатака је 38, са 68:29 часова летења, односно 192 лета.

Хеликоптери Војске Црне Горе (три хеликоптера заједно) су примили укупно 34 захтјева од Директората за заштиту и спашавање, гашење вршили на 19 локација у шест општина у Црној Гори, имали 43 лета, 189:50 часова летења, извршили око 1200 налета-пуњења и одбацили око 1,08 милиона литара воде.

Такође, један од ових хеликоптера је у периоду од 11. до 18. августа 2021. године био ангажован на пружању међународне помоћи у Сјеверној Македонији гдје је имао 23 лета, односно 20:05 часова летјења.

Лаки хеликоптер Војске Црне Горе је извиђао пожаре и наводио друге ваздухоплове. Укупно је имао 13 летова, односно 8:45 часова летења.

Akcija spašavanja

Веома битну улогу у систему заштите и спашавања има и Оперативно комуникациони центар 112 Директората за заштиту и спашавање МУП-а, који је у периоду од 1.7 – 30.8.2021. године примио 48.994 позива од којих је било 452 пријаве пожара, које су резултирале ангажовањем служби заштите и спашавања и по потреби Авио-хеликоптерске јединице МУП-а и Војске Црне Горе.

У наведеном периоду је на основу захтјева служби заштите и спашавања 34 пута ангажована хеликоптерска јединица Војске Црне Горе и 53 пута ваздухоплови Дирекције-Авио хеликоптерске јединице МУП-а који су извиђали терен и гасили пожаре у Подгорици, Жабљаку, Никшићу, Пљевљима, Котору, Бару, Цетињу, Даниловграду и Петњици.

У истом периоду ОКЦ112 је ангажовао Дирекцију-Авио хеликоптерску јединицу МУП-а пет пута у акцијама спашавања на планинама и једном за транспорт тешко повријеђеног лица из опште болнице Пљевља у Клинички центар Црне Горе.

Такође, у наведеном периоду ОКЦ112 је имао 21 акцију спашавања на планини, у којима је спашено 39 особа (23 страних и 16 црногорских држављана), док преминулих лица није било.

Осим наведеног, издвајамо још неке битне случајеве које је након пријема позива на хитни број 112, водио ОКЦ112, а то су:

акција спашавања двоје држављана Летоније на мору;

13 случаја изузимања неексплодираних убојних средстава;

36 случаја насиља у породичној заједници;

245 случаја ремећења јавног реда и мира;

81 случај разбојништва;

463 случаја саобраћајних незгода са и без повријеђених;

869 случаја ангажовања хитне медицинске помоћи;

5 случаја одрона на путу;

6 случаја покушаја убиства;

10 случаја нестанка лица;

26 случаја наношења тјелесних повреда.

Битно је нагласити и то да су на основу Уредбе о садржини Плана мјера за обезбјеђење интегритета јавних комуникационих мрежа и коришћење електронских комуникационих услуга у ванредним ситуацијама сви ТВ оператори и оператори мобилне телефоније на територији Црне Горе послали поруку упозорења корисницима њихових услуга да се не пали ватра на отвореном и не користе пиротехничка средства, као и поруку о 112 МНЕ апликацији са линком за њено скидање на Плаy Сторе-у.

Дакле, током пожарне сезоне 2021. године спроведене су многобројне активности у превентивном и оперативном смислу које су координиране од стране Директората за заштиту и спашавање и које су допринијеле чињеници да нијесмо имали ниједну жртву, нијесмо имали значајнију штету на објектима, нити је дошло до пожара у шумама велике економске вриједности.

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?