Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

У ЕУ инфо Центру одржан конститутивни састанак Тима за дијалог са младима

Први заједнички састанак представника ДЕУ, министарстава и младих

Окупио се тим за дијалог са младима

Потреба дијалога са младима јесте стварање простора за њихово учешће у процесу одлучивања. Кампања „Дијалог са младима“ коју заједнички спроводе  Делегација ЕУ у Црној Гори, ЕУ инфо центар, Регионални савјет за сарадњу, ресорна министарства и велики број организација младих, усмјерена је на подизање свијести о томе шта тачно значи учешц́е младих и зашто је оно важно у процесу доношења одлука.

Prvi zajednički sastanak predstavnika DEU, ministarstava i mladih 

Okupio se tim za dijalog sa mladima

Potreba dijaloga sa mladima jeste stvaranje prostora za njihovo učešće u procesu odlučivanja. Kampanja „Dijalog sa mladima“ koju zajednički sprovode  Delegacija EU u Crnoj Gori, EU info centar, Regionalni savjet za saradnju, resorna ministarstva i veliki broj organizacija mladih, usmjerena je na podizanje svijesti o tome šta tačno znači učešće mladih i zašto je ono važno u procesu donošenja odluka.

Predstavnici institucija i organizacija uključenih u kampanju okupili su se u prostorijama EU info centra. To je ujedno bilo i prvo okupljanje tima za dijalog sa mladima. Mladima koji su budućnost ali i oni koji će tu budućnost stvarati, zbog čega moraju učestvovati u procesu kreiranja politika koje ih se tiču, poručila je okupljenima ambasadorka EU u Crnoj Gori, Oana Kristina Popa.

„Dijalog i razmjena između mladih i onih koji donose odluke su ključni za poboljšanje komunikacije i izgradnju povjerenja. To daje priliku mladim ljudima da učestvuju u kreiranju politika koje direktno utiču na njihove živote u oblastima kao što su zapošljavanje, životna sredina, kultura i javno zdravlje. To je najbolji način da im date vlasništvo nad procesom. Sa druge strane, ovaj dijalog je važan za kreatore politika kako bi stekli uvid u potrebe i želje mladih i usmjerili politike u tom pravcu.“ kazala je ambasadorka Popa.

Ambasadorka je navela da evropski političari već sada imaju rutinu uključivanja mladih u kreiranje politika. Kampanja „Dijalog sa mladima“ jeste i jedna vrsta ohrabrenja crnogorskim institucijama da usvoje tu praksu i prije nego što zemlja postane dio Evropske unije, jer crnogorska mladost je sve aktivnija.

Direktor Direktorata za evropske integracije, programiranje i implementaciju EU fondova i međunarodnu saradnju u Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta, Goran Drobnjak, izrazio je posebnu zahvalnost partnerima na projektu Delegaciji EU u Crnoj Gori i EU Info centru, što su prepoznali značaj ove vrste Dijaloga za mlade i pružili priliku da se isproba model koji koristi Evropska Unija. Naveo je da resorno ministarstvo učestvuje u projektu Western Balkan Youth Lab, koji sprovodi RCC, i čija će se sledeća tema odnositi na Mentalno zdravlje. Predstavnici institucija će učestvovati u kreiranju preporuka zajedno sa drugim predstavnicima Vlada i NVO-a iz WB-6.

„Radi se o stvaranju dugoročnog strukturiranog regionalnog dijaloga između omladinskih organizacija i nacionalnih uprava, fokusiranog na zajedničko osmišljavanje politika koje će povećati učešće mladih u donošenju odluka, poboljšati cjelokupno društveno-ekonomsko okruženje i mobilnost mladih kroz različite vrste aktivnosti u ekonomijama Zapadnog Balkana“, zaključio je Drobnjak. 
Dijalog sa mladima je način da državna uprava dobije direktan uvid u iskustva i stavove mladih oko konkretnih situacija i problema sa kojima se suočavaju, kazala je Ajša Hadžibegović ekspertkinja za dijalog sa mladima i omladinski rad. 

„Za mlade to je način da doprinesu kreiranju konkretnih mjera i aktivnosti, odnosno konkretnih rješenja koja će svim mladima omogućiti boljitak. Konkretno u prvom procesu koji pokrećemo ta rješenja će se tražiti u okviru oblasti zapošljavanja mladih, njihovog osamostaljivanja i podrške vezano za mentalno zdravlje mladih.“ poručila je Hadžibegović.

Kako je kazala PR menadžerka EU info centra Ana Popović, strukturni dijalozi o mladima kojima je prisustvovala donijeli su joj veliko iskustvo, poznanstva ali i podršku osoba koje se bave politikama mladih. 

„Poput tadašnje pomoćnice Ministra omladine i sporta koja nam je, dok smo radili na preporukama, znala da pojasni sve što nismo znali, za sve sto smo bili u pravu da nas podrži, a ono sto smo zaboravili ona nam je dopunila svojim iskustvom. To je bio dijalog  i voljela bih kada bi na tim osnovama bio koncipiran i dijalog za mlade u Crnoj Gori.“  kazala je Popović.

   

konstitutivni sastanak Tima za dijalog sa mladima

Представници институција и организација укључених у кампању окупили су се у просторијама ЕУ инфо центра. То је уједно било и прво окупљање тима за дијалог са младима. Младима који су будућност али и они који ће ту будућност стварати, због чега морају учествовати у процесу креирања политика које их се тичу, поручила је окупљенима амбасадорка ЕУ у Црној Гори, Оана Кристина Попа.

„Дијалог и размјена између младих и оних који доносе одлуке су кључни за побољшање комуникације и изградњу повјерења. То даје прилику младим људима да учествују у креирању политика које директно утичу на њихове животе у областима као што су запошљавање, животна средина, култура и јавно здравље. То је најбољи начин да им дате власништво над процесом. Са друге стране, овај дијалог је важан за креаторе политика како би стекли увид у потребе и жеље младих и усмјерили политике у том правцу.“ казала је амбасадорка Попа.

Амбасадорка је навела да европски политичари већ сада имају рутину укључивања младих у креирање политика. Кампања „Дијалог са младима“ јесте и једна врста охрабрења црногорским институцијама да усвоје ту праксу и прије него што земља постане дио Европске уније, јер црногорска младост је све активнија.

Директор Директората за европске интеграције, програмирање и имплементацију ЕУ фондова и међународну сарадњу у Министарству просвјете, науке, културе и спорта, Горан Дробњак, изразио је посебну захвалност партнерима на пројекту Делегацији ЕУ у Црној Гори и ЕУ Инфо центру, што су препознали значај ове врсте Дијалога за младе и пружили прилику да се испроба модел који користи Европска Унија. Навео је да ресорно министарство учествује у пројекту Western Balkan Youth Lab, који спроводи RCC, и чија ће се сљедећа тема односити на Ментално здравље. Представници институција ће учествовати у креирању препорука заједно са другим представницима Влада и НВО-а из WB-6.

„Ради се о стварању дугорочног структурираног регионалног дијалога између омладинских организација и националних управа, фокусираног на заједничко осмишљавање политика које ће повећати учешће младих у доношењу одлука, побољшати цјелокупно друштвено-економско окружење и мобилност младих кроз различите врсте активности у економијама Западног Балкана“, закључио је Дробњак.

Дијалог са младима је начин да државна управа добије директан увид у искуства и ставове младих око конкретних ситуација и проблема са којима се суочавају, казала је Ајша Хаџибеговић експерткиња за дијалог са младима и омладински рад.

„За младе то је начин да допринесу креирању конкретних мјера и активности, односно конкретних рјешења која ће свим младима омогућити бољитак. Конкретно у првом процесу који покрећемо та рјешења ће се тражити у оквиру области запошљавања младих, њиховог осамостаљивања и подршке везано за ментално здравље младих.“ поручила је Хаџибеговић.

Како је казала ПР менаџерка ЕУ инфо центра Ана Поповић, структурни дијалози о младима којима је присуствовала донијели су јој велико искуство, познанства али и подршку особа које се баве политикама младих.

„Попут тадашње помоћнице Министра омладине и спорта која нам је, док смо радили на препорукама, знала да појасни све што нисмо знали, за све сто смо били у праву да нас подржи, а оно сто смо заборавили она нам је допунила својим искуством. То је био дијалог  и вољела бих када би на тим основама био конципиран и дијалог за младе у Црној Гори.“  казала је Поповић.

  

konstitutivni sastanak Tima za dijalog sa mladima

konstitutivni sastanak Tima za dijalog sa mladima

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?