Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

У хотелу "Подгорица" одржана конференција о дуалном образовању

Објављено: 13.12.2022. 15:00 Аутор: Министарство просвјете

У Подгорици је јуче у хотелу „Подгорица“, одржана конференција о дуалном образовању под радним називом  „Јавно - приватно партнерство за квалитетно стручно образовање“.

konferencija

Конференцију је отворио министар просвјете мр Миомир Војиновић, који је истакао да је опредјељење и циљ Министарства просвјете и надлежних институција, развијање квалитетног система стручног образовања који ће сваком појединцу понудити различите могућности за образовање и цјеложивотно учење, додајући да је потреба за учењем током читавог живота реалност у времену када су промјене и захтјеви тржишта рада брзи и често непредвидиви.

“Свјесни смо изазова али и спремни да Црну Гору градимо као друштво конкурентне, развијене економије, друштво које учи и које чине иноватори спремни да се суоче, који имају висок ниво могућности за запослење, имају знање, вјештине и способности за лични и професионални развој, као и за социјалну инклузију”, поручио је министар Војиновић и додао да се посебна пажња поклања стручном образовању, у којем је око 70% средњошколске популације.

Измјенама Закона о стручном образовању унапријеђене су одредбе које су се у претходном периоду показале као ограничавајуће у спровођењу дуалног образовања, а имајући у виду значај сарадње са послодавцима у реализацији практичног образовања али и потребе обезбјеђења квалитета у његовој реализацији. То се, поред осталог, односи на растерећење обавеза за послодавца. Ученик у дуалном образовању не остварује права из радног односа. Буџетом се обезбјеђују средства за накнаде ученицима првог и другог разреда у дуалном образовању. Накнаде у трећем разреду су обавеза послодавца.

“У реализацији дуалног образовања Министарство има подршку Привредне коморе Црне Горе. У овом тренутку у дуално образовање укључено је више од 200 послодаваца. Поред значајних корака, социјално партнерство у планирању, организацији и реализацији практичног образовања и учења кроз рад треба даље унапређивати како бисмо, кроз сарадњу свих партнера у Црној Гори и коришћење примјера добре праксе и научених лекција, сви заједно, створили квалитетно и ефикасно стручно образовање”, закључио је министар Војиновић.

Амбасадор Аустрије у Црној Гори др Karl Michael Muller је захвалио свима који су укључени у овај пројекат, врло значајан за унапређење стручног образовног програма.

„Црна Гора мора бити у стању да рачуна на свој народ, за своју будућност, за своју омладину која мора бити што боље образована. Боравак у иностранству је неопходан како би упознали свијет и стекли искуство на другом мјесту. Било би добро за ову дивну земљу када би се млади  касније вратили кући уколико вјерују у своју земљу и њен даљии напредак. За квалитетно стручно образовање, неопходна је сарадња између привреде и образовања. Аустријски модел дуалног образовања се показао као изузетно успјешан“, закључио је амбасадор Аустрије.

Присутнима су се обратили и др Нина Дракић, предсједница Привредне коморе Црне Горе и др Jakob Calice, директор аустријске Агенција за образовање и интернационалализацију.

„Повећање удјела практичног рада у образовним програмима, као и стандарда и критеријума за добијање дипломе је јасан правац којег се треба држати. Такође је потребно осавременити процес учења и на што бољи начин искористити могућности које пружају нове дигиталне технологије. Тиме образовање постаје боље, практичније и јефтиније, а код ученика се подстиче креативност, иновативност и подиже ниво информатичке писмености. На тај начин ћемо стручном образовању вратити углед и промоцијом квалификација утицати на друштвену атрактивност стручних образовних програма“, казала је Дракић.

Dr Jakob Calice истакао је да је стварање потенцијала у свим областима, а посебно у туризму, значајно за Црну Гору.

“Јако је важно дати образовање младим људима. Седамдесет одсто младих људи у вашој земљи је изразило интересовање да иду у стручне школе, а један мали дио њих ће наставити школовање. Питање је како се ово стручно образовање може добро организовати. Ту је јако важна сарадња приватног сектора и система образовања“, поручио је Calice.

О улози стручног образовања за конкурентност и запошљивост и одговору на промјене у потребама тржишта рада за вјештинама, говорио је вршилац дужности директора Дирекотората за средње, стручно и цјеложивотно учење Слободан Савовић. Он је рекао да су највећи проблеми смањење броја ученика који завршавају основну школу, недовољно интересовање за такозвана „производна занимања“, те нестајање одређених профила.

У панел дискусији о ефикасном јавно - приватном партнерству за квалитетно стручно образовање у Црној Гори и приватом сектору као поузданом партнеру стручном образовању, говорили су државна секретарка у Министарству просвјете мр Милијана Вукотић Јелушић, Ксенија Ђукановић из Привредне коморе Црне Горе, Melina Schneider , представница Привредне коморе Аустрије, Мирјана Ковачевић,  из Привредне коморе Србије, Филип Лазовић из Уније послодаваца Црне Горе и Каи Диецкманн из Регент Порто Монтенегра.

О ефикасном јавно-приватном партнерством у обезбјеђењу квалитетног учења уз рад  - корак напријед, говорили су директор Центра за стручно образовање Душко Рајковић, Kurt Schmid, IBW Аустрија, док су о истраживању и развоју у средњем стручном образовању, говорили  Никола Ровчанин из Електропривреде Црне Горе,  Соња Дабетић, директорица ЈУ Средња стручна школа „Иван Ускоковић“ из Подгорице и Зора Богићевић из Министарства просвјете.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?