Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Умрежавање привреде и науке кроз међународне Еурека пројекте од изузетног значаја за креирање и пласирање иновација

Објављено: 22.06.2022. 15:00 Аутор: Министарство науке и технолошког развоја

“Умрежавање привреде и науке кроз међународне Еурека пројекте од изузетног је значаја за креирање и пласирање иновација” нагласила је министарка науке и технолошког развоја, проф. др Биљана Шћепановић учествујући данас на Еурека министарској конференцији која се одржала у Есторилу, Португалији.

У дијелу иновација и одрживости у оквиру Еуреке, министарка Шћепановић се осврнула на десетогодишње учешће Црне Горе у овој највећој мрежи за иновације у Европи са акцентом на текуће пројекте у којима учествује наша земља. Шћепановић је посебно похвалила Аустријско и Португалско предсједавање Еуреком током којих је значајно унапријеђено учешће земаља Западног Балкана у овом програму, а које се сад реализује путем засебног мултилатералног позива у којем учествује и Црна Гора.

На конференцији, која је окупила више од 30 министара, државних секретара, високих представника из области науке, истражиовања, иновација, као и представника привреде, усвојен је нови Еурека регулативни корпус којим се по први пут омогућава пуноправно чланство у Еуреци земљама која нијесу дио територије Европе. С тим у вези, већ дугогодишњи партнери у Еурека мрежи, Јужна Кореја и Канада су постале пуноправне чланице, а обновљено је чланство Чилеа.

Министри су затим усвојили Меморандум о разумијевању са Европском комисијом којим је утврђено унапређење сарадње у четири главне области: подршка европским иновативним малим и средњим предузећима, глобална сарадња у истраживању и иновацијама, интернационализација кроз приступ Европском истраживачком простору и Европској иновационој агенди.

На маргинама Конференције, министарка Шћепановић се састала са министром привреде, заната, трговине, технолошких истраживања Републике Сан Марино, гдином Фабијом Ригхијем. На састанку Министарка је похвалила иницијативу Сан Марина за одржавање бизнис форума малих земаља Европе који би био посвећен темама у оквиру заједничких приоритета и потенцијала за развој иновација и предузетништва. Посебан осврт је дат на потписивање Меморандума о сарадњи у области науке и технолошког развоја који ће бити основа за унапређење сарадње у области науке, иновација и технолошког развоја двију земаља. Министар Ригхи је најавио посјету делегације Републике Сан Марино Црној Гори почетком јула ове године.

Министарка Шћепановић се такође састала са делегацијом Мађарске коју предводи замјеник генералног секретара у Министарству културе и иновација, гдин Ласзло Бодис. Током сусрета било је ријечи о обнаваљању билатералног споразума у оквиру науке и истраживања, размијени знања и искустава на пољу иновација са посебним нагласком на истраживачку и иновациону инфраструктуру. Договорено је да ће бити размијењене најбоље праксе у успостављању инфраструктуре за унапређење иновационог екосистема коју укључују научно-технолошки паркови, универзитети, истраживачке лабораторије, фондови за иновације. Наредни корак ће бити усмјерене на умрежавање привредног и научног сектора у циљу креирања и имплементације заједничких пројеката.

На крају, отворен је Глобални Иновациони Самит који ће се одржати у периоду од 22. до 24. јуна у Есторилу, а ове године Самит је инспирисан Атлантиком, иновацијама и начином на који глобална сарадња може да подстакне одрживију будуц́ност, као и мотом португалског предсједавања Еуреком - Иновације за зеленију, дигиталну и здравију планету кроз заједнички приступ. Током Самита, који је фокусиран је на три главне области – Технологије за зелену економију, Дигитализацију и Стратегије и креирање програмских политика – представљају се успјешно реализовани и текући Еурека пројекти у којима учествују институције и бизнис заједница из Црне Горе. У питању је осам пројеката, од којих два посебно подстичу развој привреде у сјеверном региону Црне Горе, те да је укупно ангажовано 79 стручњака, од којих 44 у истраживању и развоју и 36 из пословног сектора.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/8
item.alt
item.alt
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?