УН санкције – Талибани и повезани појединци, групе и ентитети

УН САНКЦИЈЕ – ТАЛИБАНИ И СА ЊИМА ПОВЕЗАНА ЛИЦА; СУБЈЕКТИ И ЕНТИТЕТИ

Однос Савјета безбједности УН са Талибанима прошао је кроз бројне различите фазе од 1990-их. На почетку, Талибани су били побуњеничка фракција, једна од кључних страна у сукобу у Авганистану, а примарни фокус УН био је на прекиду непријатељстава и преговорима о нагодби. Након што су Талибани преузели контролу над авганистанском државом, УН-ов примарни фокус био је на талибанском кршењу норми у вези са људским правима, њиховом мијешању у пружању хуманитарне помоц́и и третману жена. Након бомбардовања америчких амбасада у Дар ес Саламу и Најробију у августу 1998. године и накнадне оптужнице САД против Осаме бин Ладена за његову умијешаност у бомбашке нападе, примарни фокус Савјета безбједности УН био је да примора Талибане да предају Осаму бин Ладена за кривично гоњење. Након напада 11. септембра 2001. године, Талибани су протумачени као кључни покретачи Ал-Каиде и стога су остали санкционисани под режимом из резолуције СБ УН 1267 (2001).

Оперативна разлика између ове двије групе постепено се појавила крајем 2000-их, при чему је за неке елементе Талибана навођено да сарађују са владом Авганистана. Дана 8. јануара 2010. године, талибански команданти одржали су тајне разговоре са специјалним изаслаником УН-а Каием Еидеом у Дубаију и након тога, Савјет безбједности се сложио да скине са санкционе листе 10 високих Талибана како би олакшао мировне напоре. СБ УН је формално подијелио режим санкција на два у јуну 2011. године усвајањем Резолуција СБ УН 1988 (Талибани) и 1989 (Ал-Каида и сарадници).

Санкциони комитет СБ УН 1988 (за Талибане)

Санкциони Комитет Савјета безбједности УН 1988 основан је у складу са резолуцијом 1988 (2011) са мандатом да надгледа санкције које је увео Савјет безбједности за Талибане.

Рад поменутог санкционог Комитета 1988 помаже Тим за мониторинг од 8 експерата, са сједиштем у Њујорку, који подржава професионално УН особље. Тим за мониторинг има експертизу за ентитете повезане са тероризмом, повезана лица/субјекте, законодавство за борбу против тероризма, финансирање тероризма, безбједност и ембарго на оружје. Тим за мониторинг је успостављен Резолуцијом СБ УН 1526 (2004) и Резолуцијом 2253 (2015), а његов мандат је продужен накнадним резолуцијама.

Резиме критеријума за стављање на Санкциону листу санкционог Комитета 1988

Критеријуми за додавање имена на списак санкција из 1988. године наведени су у ст. 1 и 2 Резолуције СБ УН 2255(2015). Појединци и субјекти који се постављају на санкциону листу на основу резолуције СБ УН 1988(2011) су појединци, групе, предузец́а и ентитети повезани са Талибанима и представљају пријетњу миру, стабилности и безбједности Авганистана.

Резолуцијом 2611 (2021) од 17. децембра 2021. године, Савјет безбједности је одлучио да све државе наставе да предузимају мјере које се захтијевају ставом 1 Резолуције 2255 (2015) у односу на појединце и субјекте који су именовани прије датума усвајања резолуције 1988 (2011) као Талибани, као и друге појединце, групе, предузец́а и ентитете повезане са Талибанима у представљању пријетње миру, стабилности и безбједности Авганистана како их је Комитет одредио.

Радње или активности које указују на то да појединац, група, предузец́е или ентитет испуњава услове за постављање на листу укључују:

- учешц́е у финансирању, планирању, омогуц́авању, припремању или вршењу радњи или активности, у вези са, у име, или као подршка Талибанима ;

- снабдијевање, продаја или трансфер оружја и пратец́ег материјала Талибанима;

- регрутовање за, или на други начин подржавање радњи или активности санкционисаних лица и других појединаца, група, предузец́а и ентитета повезаних са Талибанима који представљају пријетњу миру, стабилности и безбједности Авганистана.

Резолуције

Резолуција СБ УН 2665 (2022)

Поново потврђује замрзавање имовине, забрану путовања и ембарго на оружје појединцима, групама, предузец́има и ентитетима повезаним са Талибанима, јер представљају пријетњу миру, стабилности и безбједности Авганистана, како их је одредио Комитет на листи основан у складу са резолуцијом 1988 (2011).Продужава мандат Тима за аналитичку подршку и прац́ење санкција до децембра 2023. године.

Резолуција СБ УН 2615 (2021)

Признаје хуманитарну кризу у Авганистану и одлучује да пружање хуманитарне помоц́и Авганистану не представља кршење става 1 (а) резолуције 2255 (2015) и дозвољава обраду исплата средстава, друге финансијске имовине, економских ресурса и обезбјеђивање добара и услуга потребних за подршку испоруци хуманитарне помоц́и. Одлучује да ц́е се ревизија имплементације извршити након периода од годину дана.

Резолуција СБ УН 2611(2021)

Поново потврђује замрзавање имовине, забрану путовања и ембарго на оружје појединцима, групама, предузец́има и ентитетима повезаним са Талибанима, јер представљају пријетњу миру, стабилности и безбједности Авганистана, како их је одредио Комитет на листи основан у складу са резолуцијом 1988 (2011). Продужава мандат Тима за аналитичку подршку и прац́ење санкција до децембра 2022. године.

Резолуција СБ УН 2557 (2020)

Поново потврђује замрзавање имовине, забрану путовања и ембарго на оружје појединцима, групама, предузец́има и ентитетима повезаним са Талибанима, јер представљају пријетњу миру, стабилности и безбједности Авганистана, како их је одредио Комитет основан у складу са резолуцијом 1988 (2011). Продужава мандат Тима за аналитичку подршку и прац́ење санкција до децембра 2021. године.

Резолуција СБ УН 2501(2019)

Поново потврђује замрзавање имовине, забрану путовања и ембарго на оружје појединцима, групама, предузец́има и ентитетима повезаним са Талибанима, јер представљају пријетњу миру, стабилности и безбједности Авганистана, како их је одредио Комитет основан у складу са резолуцијом 1988 (2011). Продужава мандат Тима за аналитичку подршку и прац́ење санкција до децембра 2020. године.

Резолуција СБ УН 2255 (2015)

               

Поново потврђује замрзавање имовине, забрану путовања и ембарго на оружје појединцима, групама, предузец́има и ентитетима повезаним са Талибанима, што представља пријетњу миру, стабилности и безбједности Авганистана како је то одредио Комитет основан у складу са резолуцијом 1988 (2011). Утврђује могуц́ност да појединци и субјекти на листи искористе процес Фокалне тачке успостављене у складу са резолуцијом 1730 (2006) за тражење изузец́а од замрзавања средстава и забране путовања. Продужава мандат Тима за аналитичку подршку и надзор санкција до децембра 2019. и тражи од Тима да се укључи у редован дијалог са државама чланицама и другим релевантним организацијама, укључујуц́и Шангајску организацију за сарадњу, Организацију уговора о колективној безбједности и Комбиноване поморске снаге, везу између трговине наркотицима и наведених појединаца и ентитета, као и да се консултује са релевантним заинтересованим странама о пријетњи коју представљају импровизоване експлозивне направе (ИЕД) по мир, безбједност и стабилност у Авганистану. Захтијева од генералног секретара да објави списак санкција из 1988. године на свим службеним језицима Уједињених нација и поред тога на дари и пашту језицима.

Резолуција СБ УН 2160 (2014)

Поново потврђује замрзавање имовине, забрану путовања и ембарго на оружје појединцима, групама, предузец́има и ентитетима повезаним са Талибанима, јер представљају пријетњу миру, стабилности и безбједности Авганистана, како их је одредио Комитет на листи основан у складу са резолуцијом 1988 (2011). Продужава мандат Тима за аналитичку подршку и прац́ење санкција до децембра 2017. године. Захтева од генералног секретара да објави списак санкција из 1988. године на свим званичним језицима Уједињених нација.

Резолуција СБ УН 2082 (2012)

Поново потврђује замрзавање имовине, забрану путовања и ембарго на оружје појединцима, групама, предузец́има и ентитетима повезаним са Талибанима, јер представљају пријетњу миру, стабилности и безбједности Авганистана, како их је одредио Комитет на листи основан у складу са резолуцијом 1988 (2011). Продужава мандат Тима за аналитичку подршку и прац́ење санкција за још 30 мјесеци. Позива Владу Авганистана да поднесе на разматрање Комитета имена особа са списка за које потврђује да су путовања на одређене локације неопходна за учешц́е на састанцима подршке миру и помирењу.

Резолуција СБ УН 1988 (2011) 

Уводи замрзавање имовине, забрану путовања и ембарго на оружје појединцима, групама, предузец́има и ентитетима повезаним са Талибанима јер представљају пријетњу миру, стабилности и безбједности Авганистана, како је то одредио Комитет на листи основан у складу са резолуцијом 1988 (2011). Оснива Комитет за надгледање ових мјера.Одлучује да ц́е Тим за прац́ење 1267, успостављен у складу са ставом 7 резолуције 1526 (2004), такође подржавати Комитет у периоду од 18 мјесеци.

Резолуција СБ УН 1452 (2002)

Поставља одређене изузетке за ослобађање средстава под режимом санкција који надгледа Комитет из 1988. године.

 

Циљеви санкција

Борба против тероризма, престанак непријатељстава, преговори о споразуму, људска права

Врсте санкција

• Путовања (појединачна забрана путовања)

• Замрзавање имовине (физичко/правно лице)

• Оружје (појединачни/ентитетски ембарго на увоз оружја)

Статус

На снази

Важење 

17. јун 2011 - данас

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?