Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

УНЕСЦО данас обиљежава 11. фебруар, Међународни дан жена и дјевојака у науци

Уједињене нације су 22. децембра 2015. године усвојиле Резолуцију којом је 11. фебруар проглашен за Међународни дан жена и дјевојака у науци, како би се постигао потпун и једнак приступ учешћа жена и дјевојака у науци и јачала се родна равноправност за постизање циљева одрживог развоја до 2030. године.

Жене су увијек имале суштинску улогу у покретању иновација и напретка у науци и технологији, али често су та достигнућа остала непризната, недовољно заступљена и недовољно цијењена, зато је овај дан прилика да се промовише једнак приступ и учешће жена и дјевојака у науци. Родна равноправност је глобални приоритет за УНЕСЦО, а подршка женама и дјевојкама у науци, њихово образовање и њихова способност да се њихове идеје чују, су полуга за развој и мир. Порука генералне директорице УНЕСЦО, Аудреy Азоулаy, је да требамо елиминисати родне стереотипе кроз образовање, промијенити друштвене норме и изградити свијест на највишим нивоима доношења одлука.

Овогодишња прослава Међународног дана жена и дјевојака, која ће се одржати у Дубаију, највише ће се фокусирати на области као што су наука о свемиру, климатске промјене, енергија и рачунарске науке које се брзо развијају. Поред тога што играју критичну улогу за нашу заједничку будућност, ове дициплине су од суштинског значаја у текућој дигиталној револуцији и довешће до економског раста, оптимизације ресурса, подстицања открића и иновација и на крају ће утицати на родну равноправност и инклузивност.

Овим догађајем ће се обиљежити рад и достигнућа жена у науци која доприносе иновацијама и напретку у науци и технологији, истовремено подстичући сљедећу генерацију младих жена и дјевојака да наставе каријере у науци.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?