Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Започели редовни прољећни састанци са ММФ-ом и Свјетском банком

Првог дана редовних прољећних састанака Међународног монетарног фонда и Свјетске банке који се, усљед околности узрокованих пандемијом ЦОВИД-19, одржавају у виртуелном формату, делегација Црне Горе, коју су предводили гувернер ЦБЦГ др Радоје Жугић и министар финансија и социјалног старања Милојко Спајић, одржала је састанак са високим званичницима ММФ-а.

Током састанка са извршним директором ММФ-а Паулом Хилберсом, министар Спајић и гувернер Жугић упознали су саговорника са тренутном макроекономском и финансијском ситуацијом у Црној Гори на коју је пандемија коронавируса снажно негативно утицала, као и са мјерама које су Влада и Централна банка предузеле у циљу пружања подршке привреди и становништву. 

Министар Спајић је истакао да ће од успјеха овогодишње туристичке сезоне умногоме зависити опоравак укупне привреде. У том смислу, „веома је важно да Држава пружи адекватну подршку туристичком сектору за припрему сезоне, као и да се убрза започета имунизација становништва. Фискални стимулус и подршка привреди треба да буду настављени и у другом кварталу ове године, будући да је очување радних мјеста и компанија у услужном и другим секторима, важним за раст БДП-а, приоритет Владе Црне Горе и у наредном периоду“, саопштио је Спајић.

Влада Црне Горе је у јануару ове године усвојила нови пакет подршке привреди и грађанима, вриједан око 165 милиона еура. 

Министар Спајић је захвалио на томе што су представници ММФ-а похвалили досадашње резултате Владе Црне Горе, уз оцјене да Црна Гора иде у добром правцу.

Гувернер Жугић је истакао да је ЦБЦГ имплементирала седам пакета мјера усмјерених на ублажавање посљедица пандемије, кроз чију је реализацију банкарски сектор „уступио“ ликвидност становништву и привреди. „Пред нама је веома изазован период и све будуће мјере, као и досадашње, морају бити пажљиво и опрезно конципиране како би се сачувала стабилност финансијског сектора, без којег нема економског опоравка“, саопштио је Жугић.

„Црна Гора је у групи земаља које су изузетно јако погођене пандемијом“, истакао је директор Хилберс и поручио да „приликом дефинисања нових мјера, морате бити веома опрезни и водити рачуна о њиховој одрживости, као и о адекватној дужини њиховог трајања“.

Црногорска делегација имала је састанак и са директором Сектора ММФ-а за Европу, Алфредом Каммером.

Министар Спајић је представио саговорницима основе предлога буџета за текућу годину, као и остале планове везане за вођење фискалне политике у наредном периоду. Разговарано је и о могућности пружања техничке подршке ММФ-а приликом дефинисања наредног буџета и договорено да се овој теми посвети пажња у наредном периоду.

Гувернер Жугић се захвалио г. Каммеру на одличној сарадњи, посебно у оквиру недавно завршене мисије ММФ-а о заштитним механизмима ЦБЦГ, у оквиру које је ЦБЦГ оцијењена као инситуција са снажним оперативним контролама у најважнијих пет области. Такође се захвалио на техничкој помоћи ММФ-а на изради новог закона о ЦБЦГ. Каммер је упутио честитке гувернеру на предузимању исправних корака ка изградњи чврсте и кредибилне институције. 

Делегација је имала завршни састанак са Таом Зхангом, помоћником генералног директора ММФ-а, на којем је такође било ријечи о фискалној политици и активностима на плану очувања стабилности банкарског сектора. 

Г. Зханг је похвалио успјешну емисију еурообвезница и истакао да је имунизација становништва приоритет за све земље и једини пут превазилажења сложене здравствене и економске ситуације. Он је поздравио најаву наставка економских мјера за други квартал, као и приоритет који је Влада дала фискалној одговорности.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?