Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

ЗАШТИТА УСЈЕВА/ЗАСАДА НАКОН ГРАДА

Јако невријеме и град оштетили су јуче многе повртарске усеве и вишегодишње засаде у околини Подгорице (подручје Зете и Малесије). Посебно је штета велика на плодовима повртарских усјева и воћних култура које су биле спремне за бербу, као што су лубеница и диња, кајсија, вишња и сл. Значајне штете град је нанио и виновој лози која се налази у фази раста и почетка сазријевања бобица.

Временске непогоде праћене олујним вјетром и градом нису ријеткост код нас у прољећно-љетњем периоду. Град може значајно оштетити гајени усјев/засад. Најчешће буду оштећени листови и плодови, као и зељаста стабла и гране, што оставља значајне посљедице на принос и род, а то се наравно негативно рефлектује и на наредну годину. Степен оштећења на биљкама зависи од јачине и дужине трајања града, од старости засада, од фенофазе у којој се биљка налази и др.

Биљке приликом оштећења доживљајају стрес који се негативно одражава на њихов даљи раст и плодоношење. У оваквим стресним условима биљке своје активности усмјеравају у правцу опоравка и преживљавања. Управо због тога, све мјере које примјењујемо након града имају за циљ да санирају настала оштећења на биљкама и да помогну биљкама да се што прије опораве и формирају нови прираст.

Уколико град оштети вишегодишње засаде и повртарске усјеве на почетку вегетације, још увијек имамо времена да квалитетном резидбом одстранимо оштећене дјелове и помогнемо биљкама да донесу нови прираст и род. Међутим, ако оштећења наступе у каснијим фазама (током плодоношења), тада не треба вршити резидбу, јер нема довољно времена да биљка формира нови прираст. У оваквим случајевима потребно је само одстранити оштећене дијелове, а засад истретирати фунгицидом, како би извршили општу дезинфекцију насталих рана и спријечили настанак инфекција. У ту сврху може се примијенити неки од препарата на бази бакра (Бакарни оксихлорид, Фунгуран, Бордовска чорба и сл), који имају добра дезинфекциона својства. Осим бакарних препарата, можемо примијенити и неки од фунгицида који се иначе примјењују за сузбијање биљних болести, као нпр. Манкогал, Дитхане, Ридомил голд и сл.  Уколико су на биљкама оштећени плодови, тада је важно спријечити појаву трулежи на њима, примјеном тзв. ботритицида (Сwитцх, Телдор и др.), водећи рачуна о каренци (вријеме од посљедњег третирања до бербе) и третирајући само зону оштећења.

Биљкама можемо помоћи и примјеном фолијарних ђубрива са додатком микроелемената (Wуxал, Славол, Муртоник и сл.), како би брзо надокнадили недостатак хранива или немогућност њиховог усвајања.

Примјена БИОСТИМУЛАТОРА такође се препоручује након оштећења од града, али и у свим другим стресним условима. Ова једињења са високим садржајем аминокиселина, хуминских киселина и витамина, имају особину да се брзо и лако уграђују у биљку и већ после пар сати након примјене укључују се у метаболичке процесе синтезе, стимулишу пораст и диобу ћелија, синтезу „заштитних“ протеина  и тако помажу биљкама да се опораве у стресним ситуацијама. Ова средства могу се наћи у нашим пољопривредним апотекама, под различитим трговачким називима (Циркон, Епин еxтра, Технокел Амино Миx и сл.). Препорука је да се примијене што прије након настанка оштећења, а затим још два пута у интервалу од 10-15 дана. Могу си примијенити истовремено са фунгицидима.


  • Савјет припремила:
  • Др Драгана Радуновић
  • Дирекција за савјетодавне послове у области биљне производње
  • Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?