Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Земље источне и југоисточне Европе обавезују се да ц́е до 2030. године обновити више од 4 милиона хектара земљишта под шумом

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде мр Александар Стијовић и начелник Дирекције за шумарство мр Ранко Канкараш учествовали су на министарском састанаку о обнављању шумских предјела ЕЦЦА30/Бонн Цхалленге у источној и југоисточној Европи који је одржан је 12. октобра 2021. Састанак представља први покушај да се ојача политичка посвец́еност и унаприједи сарадња на обнови шумског пејзажа у региону.

Земље источне и југоисточне Европе (Црна Гора, Србија, Босна и Херцеговина, Бугарска, Хрватска, Чешка, Молдавија, Албанија, Северна Македонија, Пољска, Словачка, Словенија, Турска, Украјина) предузимају храбре акције са посвец́еношц́у да обнове више више од 4 милиона хектара шумског земљишта до 2030. под Глобалним бонским изазовом, објављено је на министарском састанку који су организовали УНЕЦЕ и ФАО у оквиру Декаде УН -а за обнову екосистема. Покренуте 2011. године од стране владе Немачке и Међународне уније за очување природе (ИУЦН), глобални напори покушавају да до 2030. године врате 350 милиона ха деградираног и обешумљеног земљишта.

Министар Стијовић је изразио задовољство због потписавања Декларације нагласивши да се ће Црна Гора обновити више од 20.000 хектара шума, уништених или оштећених у шумским пожарима у посљедњих десет година, те деградираних високих шума и шума у којима је због различитих утицаја шумска својина уништена. Стијовић је истакао да Црна Гора тренутно ради на новој Стратегији развоја за наредних пет година у којој ће обнова шума бити један од приоритета.

Састанак је пружио прилику источним и југоисточним европским земљама да се придруже, допринесу и ојачају напоре глобалних заједница у оквиру Бонског изазова (глобална иницијатива за довођење 350 милиона хектара деградираног и пошумљеног земљишта у обнову до 2030. године) и ЕЦЦА30 (регионална иницијатива за обнову шума Европе, Кавказа и централне Азије са циљем од 30 милиона хектара до 2030. године).

Министри су нагласили значај обнове шума како би се суочили са климатским изазовима и преокренули неке од његових утицаја. Ангажовање са заједницама уз интегрисање обнове пејзажа у националне стратегије биц́е од суштинског значаја за изградњу вец́е отпорности и усклађивање националних, регионалних и међународних напора за обнову и садњу шума.

У свом уводном обрац́ању, извршна секретарка УНЕЦЕ-а, Олга Алгаиерова, подсјетила је да је повец́ање напора за обнављање шумских пејзажа од виталног значаја за искоришц́авање многих важних користи које шуме доносе екосистемима, економијама и друштвима у целини, као и за јачање климатских акција.

Господин Владимир Ракхманин, помоц́ник генералног директора ФАО-а и регионални представник за Европу и централну Азију истакао је ФАО-ов механизам за обнову шума и пејзажа и помоц́ коју ФАО пружа својим земљама чланицама у обликовању приступа ка складнијој интеграцији шумарства и пољопривреде уз јачање безбедности хране и одржавање шума.

Министарски састанак заједно су организовали Економска комисија Уједињених нација за Европу (УНЕЦЕ) и Организација Уједињених нација за храну и пољопривреду (ФАО), у сарадњи са Међународном унијом за очување природе (ИУЦН) и уз подршку Владе Немачке.


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?