Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Izvještaj o sprovedenim javnim konsultacijama o Nacrtu sektorske analize u oblasti zaštite lica sa invaliditetom za 2021. godinu

Objavljeno: 31.03.2021. 13:44 Autor: Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma

Shodno članu 79 Zakona o državnoj upravi i člana 12 Uredbe o izboru predstavnika nevladinih organizacija u radna tijela organa državne uprave i sprovođenju javne rasprave u pripremi zakona i strategija u vezi člana 32a Zakona o nevladinim organizacijama, Ministarstvo ekologije prostornog planiranja i urbanizma objavilo je Javni poziv za konsultovanje sa zainteresovanim nevladinim organizacijama koje se bave licima sa invaliditetom u cilju sačinjavanja Sektorske analize za utvrđivanje predloga prioritetnih oblasti od javnog interesa i potrebnih sredstava za finansiranje projekata i programa nevladinih organizacija u navedenoj oblasti. Konsultacije su realizovane u periodu od 01. marta do 23. marta 2021. godine u okviru kojih su nevladine organizacije  NVO “Udruženje roditelja djece sa teškoćama u razvoju – Podgorica” i  NVO„Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore” dostavila svoje predloge i sugestije. NVO „Udruženje paraplegičara Podgorice“ pozdravilo je aktivnosti na izradi Sektorske analize i nije imalo konkretnih primjedbi i sugestija na Nacrt.

Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma razmotrilo je pristigle predloge i sugestije i sačinilo slijedeće odgovore:

Predlozi i sugestije NVO “Udruženje roditelja djece sa teškoćama u razvoju-Podgorica i odgovori MEPG

1. Da se u Nacrtu sektorske analize razmotre mogućnosti da se kroz projekte NVO, mogu finasitati i aktivnosti koje bi se odnosile na izradu i postavljanje tabli u turističkim predjelima (posebno u seoskom i planinskom području) koje bi omogućavale lakšu orijentaciju u prostoru licima sa invaliditetom i ostalim posjetiocima prilikom posjeta turističkim krajevima Crne Gore.

Sugestija se ne prihvata.

Izrada i postavljanje tabli u turističkim predjelima nije u nadležnosti ovog ministarstva, već u nadležnosti Ministarstva ekonomskog razvoja u čijoj nadležnosti je oblast turizma. 

2. Takodje predlažu da se razmotri mogućnost da se kroz projekte nevladinih organizacija mogu finasirati aktivnosti na adaptaciji pojedinih zapuštenih objekata u javnoj upotrebi koje bi mogli koristiti organizacije lica sa invaliditetom.

Sugestija se ne prihvata.

Finasiranje aktivnosti na adaptaciji pojedinih zapuštenih objekata u javnoj upotrebi koje bi mogle koristiti organizacije lica sa invaliditetom nije u nadležnosti ovog ministarstva već u nadležnosti Ministarstva finansija i socijalnog staranja.

Komentari i sugestije UMHCG i odgovori MEPG-a

1. U dijelu Opisa trenutnog stanja/Opisa problema pored objekata važno je naglasiti i obuhvatiti i okruženje jer pristupačnost u dijelu fizičke pristupačnosti obuhvata javne površine i javne objekte i objekte u javnoj upotrebi, pa tako i Zakon o planiranju prostora i izgradnji objekata tretira i ovaj segment pristupačnosti. Osim vlasnika objekata, kao odgovornih za primjenu zakona, odnosno omogućavanje pristupačnosti potrebno je prepoznati i pružaoce javnih usluga koji su smješteni u određenim objektima pa su samim tim i oni (a ne samo vlasnici) objekta i usluge koje pružaju dužni učiniti dostupnim za sve, odnosno pristupačnim za osobe s invaliditetom (Konvencija UN o pravima OSI, Zakon o zabrani diskriminacije lica sa invaliditetom).

Takođe, evidentan je (pa isti treba i istaći) problem zakonskog nedefinisanja, i samim tim nerazumijevanja i pogrešne primjene načela razumnih adatacija/razumnog prilagođavanja koje u postojećim crnogorskim propisima nije definisano ili je definisano na način koji nije usklađen s Konvencijom UN o pravima OSI i Opštim komentarom broj 2 Komiteta UN o pravima osoba s invaliditetom, u vezi sa članom 9 Konvencije.

Pored značaja pristupačnosti o kojoj određene ciljne grupe treba informisati i edukovati treba naglasiti i važnost pristupačnosti za osobe s invaliditetom jer naša iskustva ukazuju da stručna i laička javnost ne cijeni dovoljno ovo pitanje i pravo OSI, pa samim tim izostaju adekvatne akcije u praksi.

Takođe, Strategiju za integraciju lica sa invaliditetom 2016 - 2020 treba izbrisati i ne pominjati imajući u vidu da je istekao rok njenog važenja, a poslednji Izvještaj je usvojen još u I kvartalu 2020. prema tome dokument nije relevantan posebno imajući u vidu da će se projekti finansirani kroz konkurs koji slijedi nakon usvajanja Odluke realizovati u 2021, eventualno i 2022. S druge strane, smatramo važnim pozivanje na Akcioni plan za realizaciju preporuka Komiteta UN o pravima OSI imajući u vidu da je njegovo usvajanje planirano Programom rada Vlade za 2021.”

Sugestija se delimično prihvata i ugrađuje.

Prihvata se  sugestija u dijelu da, Strategiju za integraciju lica sa invaliditetom 2016 - 2020 treba izbrisati i ne pominjati imajući u vidu da je istekao rok njenog važenja, a poslednji Izvještaj je usvojen još u I kvartalu 2020. Prema tome dokument nije relevantan posebno imajući u vidu da će se projekti finansirani kroz konkurs koji slijedi nakon usvajanja Odluke realizovati u 2021, eventualno i 2022.

Takođe, prihvata se i ugrađuje sugestija da ”treba naglasiti i važnost pristupačnosti za osobe sa invaliditetom”.

Ostali dio sugestija se ne prihvata.

Pozivanje na Akcioni plan za realizaciju preporuka Komiteta UN o pravima OSI  ne može se prihvatiti, imajući u vidu da isti još nije usvojen.

 Dalje, Zakonom o planiranju prostora i izgradnji objekata ("Službeni list Crne Gore", br. 64/17, 44/18, 63/18, 82/20) definisan je pojam objekta. U članu 5 tačka 14 definisano je da je  „objekat prostorna, funkcionalna, konstruktivna, arhitektonska, estetska, tehničko-tehnološka ili biotehnička cjelina sa ili bez instalacija, postrojenja i opreme koja se u njega ugrađuje (zgrade, inženjerski objekti, javne zelene površine, groblja i dr.)”, tako da je pojam javne površine već obuhvaćen kroz pojam „objekta“ te stoga nema potrebe posebno naglašavati.

Istim članom navedenog zakona definisano je  da je vlasnik objekta u javnoj upotrebi dužan da obezbijedi pristup, kretanje i boravak lica smanjene pokretljivosti i lica sa invaliditetom, tako da Zakon nije prepoznao obavezu pružaoca javnih usluga koji su smješteni u određenim objektima da učine dostupnim, odnosno pristupačnim objekte u kojima su smješteni. Kroz tekst Analize koristi se pojam vlasnik/korisnik objekta.

Pojam razumnih adatacija/razumnog prilagođavanja nije definisan Zakonom o planiranju prostora i izgradnji objekata.

2. U segmentu Podaci (analize, studije, statistički izvještaji, itd.J koji pojašnjavaju navedeni problem potrebno se pozvati i na nova relevantna istraživanja i podatke NVO. U tom smislu ukazujemo na Brošuru o pravima OSI u oblasti saobraćaja s posebnim akcentom na bezbjednost i pristupačnost javnog saobraćaja/semafor/ koja se u jednom značajnom segment bavi pristupačnošću objekata i površina koje se koriste u službi saobraćaja (a ne samo prevoznih sredstava i usluga), a čije je standarde definisao Pravilnik o bližim uslovima i načinu prilagođavanja objekata za pristup i kretanje lica samanjene pokretljivosti i lica sa invaliditetom

Sugestija se ne prihvata 

Ovo ministarstvo uradilo je Pravilnik o bližim uslovima i načinu prilagođavanja objekata za pristup i kretanje lica samanjene pokretljivosti i lica sa invaliditetom, kojim su definisani standardi pristupačnosti objekata i površina koje se koriste u službi saobraćaja, ali za primjenu navedenog pravilnika nadležno je Ministarstvo kapitalnih investicija u čijoj nadležnosti je i saobraćaj.

3. Zbog preciznosti smatramo prvi Strateški cilj Javnog konkursa treba preformulisati na predloženi način:

Opšti cilj: omogućavanje potpune ravnopravnosti lica sa invaliditetom sa drugim licima u skladu sa načelima UN Konvencije o pravima lica sa invaliditetom, Ustavom Crne Gore i zakonom je pretenciozan i neostvarljiv i za narednih decenicju pa ga je potrebno preformulisati u Doprinos povećanju ravnopravnosti lica sa invaliditetom sa drugim licima u skladu sa načelima UN Konvencije o pravima lica sa invaliditetom, Ustavom Crne Gore i zakonom;

Sugestija se prihvata i ugrađuje

4. Na kraju, dajemo podršku predviđenom broju očekivanih projekata imajući u vidu da smo i ranije dali komentar da ovako detaljna i važna oblast zahtijeva i optimalna finansijska sredstva kako bi se postigao očekivani ishod i postigao adekvatan uticaj. Smatramo da je svrsishodnije podržati pet finansijski srednjih projekata, nego 10-15 projekata finansijski malog obima, a Ministarstvo na osnovu prethodne saradnje već zna koje organizacije imaju kapacitet za sprovođenje projekata pa ne postoji rizik od ishoda.

Navedeno je konstatacija.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?