Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

PANACeA projekat

Objavljeno: 26.02.2021. 13:39 Autor: Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma

Naziv projekta: Mainstreaming biodiversity management efforts for environmental sustainability

Akronim: Biodiversity Protection

Vodeći partner: University of Malaga - European Topic Centre

Projektni partneri: Conference of peripheral maritime regions of Europe, Plan Blue for Mediterranean environment and development, MEDCITIES, Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, LATTE CREATIVE S.R.L, MARINE INSTITUTE

Kratki opis projekta:

Med Biodiversity Protection Community/MBPC ("PANACeA2") je INTERREG MED horizontalni projekat u okviru specifičnog programskog cilja 3.2. „zaštita/održavanje biodiverziteta i prirodnih ekosistema kroz jačanje upravljanja i umrežavanje zaštićenih područja“ (Upravljanje i umrežavanje zaštićenih područja).

MBPC integriše dosadašnja dostignuća realizovana kroz programski cilj 3.2. i rezultate modularnih projekata u okviru ove tematske oblasti, i pomaže u ostvarivanju zajedničkih ciljeva kroz:

  • Povezivanje i transfer rezultata u oblasti zaštite ekosistema
  • Uključivanje relevantnih aktera i dalji transfer znanja nakon završetka projekta
  • Obezbjeđivanje efikasnije komunikacije o izazovima i rješenjima, kao i definisanje strategije diseminacije
  • razvoj alata koji će obezbijediti dugoročno korišćenje rezultata

Projektne aktivnosti će omogućiti aktivnu komunikaciju između relevantnih aktera u regionu Mediterana, s ciljem da se prevaziđu sektorska ograničenja putem integracije znanja, i time omogućiti da se odluke vezane uz zaštitu i upravljanje biodiverzitetom donose na osnovu naučnih i utemeljenih informacija.

Opšti cilj projekta:

Biodiversitiy Protection Community (BPC) nadovezuje svoj rad i aktivnosti na rezultatima prvog INTERREG MED horizontalnog projekta PANACeA koji je realizovan u periodu 2016-2019, čiji ciljevi su bili da: 1) podrži i osigura sinergije između raznih tematskih projekata vezanih uz zaštitu biodiverziteta i 2) djeluje kao interfejs za nauku i politike (SPI) sa svrhom podsticanja razmjene iskustava i znanja kako bi se uticalo na promjenu odnosa prema resursima i njihovoj zaštiti, i donošenje adekvatnih politika.

Kako bi ostvario navedene ciljeve, BPC projekat sprovodi dvije vrste procesa, jedan vezan za nadogradnju regionalnih politika i podršku kako bi se postigli prethodno zacrtani ciljevi do 2020., a zatim definisanje prioriteta za period nakon 2020:

  • kvalitetno upravljanje mrežom zaštićenih područja
  • upravljanje morskim zaštićenim područjima (MPA) baziranim na sveobuhvatnom ekološkom/ekosistemskom pristupu s ciljem rješavanja glavnih izvora zagađenja i posledica klimatskih promjena.

Projekat razvija ciljanu komunikaciju, harmonizovanu strategiju kapitalizacije koja postavlja Biodiversitiy Protection Community u privilegovanu poziciju kako bi se rezultati postavljeni kroz Interreg MED Programme na najbolji način koristili za ostvarivanje programskih indikatora.

Upravljačka i pokretačka uloga koju BPC projekat predstavlja će omogućiti dugotrajnu promjenu i implementaciju mjera, tj. jačanje zaštite mediteranskih eksistema kroz: sprovođenje odgovarajućeg sistema upravljanja, efikasnije mjere očuvanja prilagođene ekosistemima i obezbjeđivati ažuriranje projektnih rezultata na razvijenoj projektnoj platformi, uz uključivanje cijele zajednice što će biti definisano u vodiču za upravljanje podacima koji će biti na raspologanju svim institucijama uključenim direktno i posredno u projekat – više od 200 institucija koje su uključene u BPC zajednicu.

Rezultat projekta:

1. Podrška zaštićenim morskim područjima u Mediteranu: BPC će nastaviti pružati podršku za upravljanje zaštićenim područjima kao snažan alat koji će pomoći očuvanju i zaštiti biodiverziteta. Projekat će osigurati pristup i edukaciju vezanu za efikasne alate koji će omogućiti pravilno upravljanje zaštićenim područjima, što će rezultirati pristupu edukativnim materijalima za efikasnije upravljanje kao i ekološku povezanost, kroz zajedničko osmišljenu mrežu i razmjenu najboljih praksi.

2. Pristup baziran na ekosistemskim uslugama za upravljanje životnom sredinom: BPC će nastaviti rad i na područjima van zaštićenih zona kako bi se podržalo rješavanje prekograničnih uticaj kao što je zagađenje, što uključuje plastiku za jednokratnu upotrebu i dr., kao i bolja adaptacija i mitigacija na efekte GHG emisija. Fokus je na aktivnostima u osjetljivim marinskim područjima koja treba da se proglase zaštićenim područjima, a uključuju faktore kao što su ekološka senzitivnost i ekološke funkcije kao ključni kriterij za odabir.

Prioritetna os 3: Zaštita i unapređenje prirodnih i kulturnih resursa Mediterana

Ukupna vrijednost projekta: 1,796,545.00 €

Ukupna vrijednost za Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma: 150,000.00 €

Razdoblje provedbe projekta: 32 mjeseca (01.11.2019. – 30.06.2022.)

Priprema sadržaja kofinansirana je iz IPA fonda.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?