Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Program razvoja zdravstvenog turizma Crne Gore 2021-2023. godine s akcionim planom

Objavljeno: 02.06.2021. 11:02 Autor: Ministarstvo ekonomskog razvoja

U cilju realizacije strateškog opredjeljenja da Crna Gora postane cjelogodišnja turistička destinacija, vodeća u određenim vidovima turizma, koja generiše prihode na principima održivosti, aktivnosti Ministarstva ekonomskog razvoja su usmjerene ka stvaranju diversifikovane, kvalitetne ponude, unapređenju ljudskih resursa u turizmu, razvoju turističkih proizvoda za odabrane, ciljne grupe turista, kreiranju i promovisanju autentičnih turističkih atrakcija. Sektor turizma i putovanja postaju sve značajniji faktor ekonomskog prosperiteta, dok zdravstveni turizam kao oblik turizma od posebnog značaja doživljava veliku ekspanziju i predstavlja jedan od najbrže rastućih segmenata svjetske turističke ponude. Ako analiziramo trenutno stanje u Crnoj Gori možemo vidjeti da naša zemlja ima veoma dobre preduslove koji nijesu u dovoljnoj mjeri iskorišćeni (niti promovisani) za razvoj profitabilnih zdravstveno-turističkih aktivnosti: prirodne resurse, bogato istorijsko, kulturno i industrijsko nasleđe, povoljan geografski položaj, tradicionalnu gostoljubivost ljudi, postojeću turističku infrastrukturu, multietnički karakter Crne Gore i multikulturne tradicije, kao i rastuću svijest turističkih poslenika o koristima koje razvoj zdravstvenog turističkog sektora može donijeti ukupnom privrednom razvoju.

Mnogi faktori na strani ponude i potražnje su uticali na „eksploziju“ industrije zdravlja što uključuje i zdravstveni turizam. Zbog manjka slobodnog vremena, stresa, nezdravog stila života, tehnologije, zagađenja i ostalih uticaja, zdravstveni turizam preuzima sve značajniju ulogu u revitalizaciji psiho-fizičkih sposobnosti čovjeka. Važnu ulogu u oblikovanju potrošačkih trendova u svijetu (uključujući i trendove vezane za zdravlje i ljepotu) ima baby-boom generacija koja je obrazovana i raspolaže finansijskim sredstvima koja uglavnom troši na luksuzne proizvode i zdravstvene – wellness usluge.

U Crnoj Gori postoji okvir za sinergiju između turizma, zdravlja i drugih sektora, kako bi država bila prepoznata kao zdravstveno turistička destinacija sa potencijalom za podršku fizičkom i mentalnom zdravlju. Imajući u vidu značajne prirodne i infrastrukturne potencijale za razvoj ovog oblika turizma  prepoznat je značaj toga, te u skladu sa tim Ministarstvo ekonomskog razvoja preduzima određene aktivnosti kako bi se u narednom periodu dobili i konkretni rezultati na tom polju, a jedna od njih je i izrada Programa razvoja zdravstvenog turizma Crne Gore 2021-2023. godine s akcionim planomkoja će definisati dalje pravce razvoja ovog vida turizma i doprinijeti unapređenju ove vrste ponude, koja i dalje svake godine sve više raste, i ujedno je jedina industrija turizma koja u godinama recesije nije zabilježila negativne trendove, čak naprotiv bilježi porast od 11%.

Turizam i zdravlje predstavljaju osnovne stubove posvećenosti održivom razvoju, a saradnja između sektora turizma i zdravstva u Crnoj Gori omogućava postizanje sinergijskog efekta u cilju unapređenja zdravstvenog turizma i cjelogodišnje turističke sezone. Crna Gora sa svojom geografskom pozicijom, obiljem prirodnog bogatstva, bogatom kulturnom baštinom i raznovrsnom ponudom u segmentu rehabilitacije, prevencije, stomatologije i estetske hirurgije posjeduje sve uslove da postane prepoznatljiva destinacija zdravstvenog turizma.

Kroz kvalitetnu međuresornu saradnju posebno Ministarstva ekonomskog razvoja i Ministarstva zdravlja, ali i drugih ministarstava nadležnih za regulisanje i/ili razvoj pojedinih aspekata poslovanja u zdravstvenom turizmu Crne Gore. Program razvoja zdravstvenog turizma Crne Gore, ima za cilj usaglasiti i uspostaviti djelovanje njegovih glavnih razvojnih subjekata u javnom, privatnom i civilnom sektoru.

Programom će se na osnovu analize stanja definisati ključne mjere i ciljevi za intenzivniji razvoj zdravstvenog turizma, aktivnosti i indikatori uspjeha, način praćenja sprovođenja strateškog dokumenta, način izvještavanja i evaluacije i druga pitanja od značaja za realizaciju strateških ciljeva u oblasti zdravstvenog  turizma. U tom smislu, dakle, riječ je o dokumentu koji treba da predstavlja zajedničku međuresornu platformu za sistemsko podizanje konkurentnosti zdravstveno-turističke ponude Crne Gore. Dokumentom se posebno ukazuje na potrebu prilagođavanja postojećeg zakonodavnog okvira, i na potrebu dodatnog obrazovanja pružaoca zdravstveno-turističkih usluga, akreditacije i sertifikacije ustanova itd.

Potrebno je osvijestiti važnost razvijanja ovakvog turističkog proizvoda koji bi mogao donijeti dodatna sredstva javnom i privatnom sektoru, i postati jedan od načina suprostavljanja sezonalnosti turizma.  Nemamo toliko područja koje je uporedivo s potencijalom zdravstvenog turizma. Osim pozitivnog učinka na zdravlje i kvalitet života, ova djelatnost ima brojne ekonomske benefite i ujedno podstiče i razvoj ostalih privrednih grana i djelatnosti, a može pridonijeti razvoju manje razvijenih područja. Najzapaženiji učinak zdravstvenog turizma je povećanje zaposlenosti, i to zbog produženja turističke sezone na cijelu godinu kao i brojni benefiti hotelijerima usled veće i konstantne popunjenosti tokom svih 12 mjeseci.

Razvojem ponude zdravstvenog turizma, stvara se ambijent i okolina koja se mora štititi ne samo zbog nje same, već i kao osnova perspektivne turističke privrede u budućnosti gdje opet dolazi do izražaja turistička destinacija kao odredište, prostorna jedinica, institucija, kategorija koja jednostavno u program razvoja zdravstvenog turizma mora integrisati i zaštitu životne sredine. U tom kontekstu bitno je da se turistička destinacija shvati kao tržište koje nudi određenu lepezu proizvoda, tj. u kojoj postoji mogućnost izbora kroz ono što se u teoriji marketinga naziva linija proizvoda i širina i dubina asortimana.

Uspješna implementacija ovog Programa zahtijevaće partnerstvo i zajedničku spremnost svih učesnika u stvaranju turističkog proizvoda, bilo da oni dolaze iz javnog ili privatnog sektora, bilo da su pojedinci ili preduzeća.

Juče je završena javna rasprava o tekstu nacrta Programa, koja je trajala 10-30.maja t.g. U srijedu 26.maja je održana javna tribina u Podgorici, na kojoj je održana prezentacija Programa sa akcentom na ciljeve dokumenta i akcioni plan. Ovo je ujedno bila i poslednja javna rasprava od ukupno tri koje su prethodno održane u Kolašinu 14.maja i Igalu 19.maja t.g. Nacrt Programa postavljen je na internet stranici Ministarstva ekonomskog razvoja https://www.gov.me/clanak/javna-rasprava-o-tekstu-nacrta-programa-razvoja-zdravstvenog-turizma-crne-gore-2021-2023-godine-s-akcionim-planom-do-2023-godine, kao i na na portalu e-Uprave https://www.euprava.me/eparticipacija/lista-javnih-rasprava .

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?