Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Програм развоја здравственог туризма Црне Горе 2021-2023. године с акционим планом

Објављено: 02.06.2021. 11:02 Аутор: Министарство економског развоја

У циљу реализације стратешког опредјелјенја да Црна Гора постане цјелогодишња туристичка дестинација, водећа у одређеним видовима туризма, која генерише приходе на принципима одрживости, активности Министарства економског развоја су усмјерене ка стварању диверсификоване, квалитетне понуде, унапређењу људских ресурса у туризму, развоју туристичких производа за одабране, циљне групе туриста, креирању и промовисању аутентичних туристичких атракција. Сектор туризма и путовања постају све значајнији фактор економског просперитета, док здравствени туризам као облик туризма од посебног значаја доживљава велику експанзију и представља један од најбрже растућих сегмената свјетске туристичке понуде. Ако анализирамо тренутно стање у Црној Гори можемо видјети да наша земља има веома добре предуслове који нијесу у довољној мјери искоришћени (нити промовисани) за развој профитабилних здравствено-туристичких активности: природне ресурсе, богато историјско, културно и индустријско наслеђе, повољан географски положај, традиционалну гостољубивост људи, постојећу туристичку инфраструктуру, мултиетнички карактер Црне Горе и мултикултурне традиције, као и растућу свијест туристичких посленика о користима које развој здравственог туристичког сектора може донијети укупном привредном развоју.

Многи фактори на страни понуде и потражње су утицали на „експлозију“ индустрије здравља што укључује и здравствени туризам. Због мањка слободног времена, стреса, нездравог стила живота, технологије, загађења и осталих утицаја, здравствени туризам преузима све значајнију улогу у ревитализацији психо-физичких способности човјека. Важну улогу у обликовању потрошачких трендова у свијету (укључујући и трендове везане за здравље и љепоту) има бабy-боом генерација која је образована и располаже финансијским средствима која углавном троши на луксузне производе и здравствене – wеллнесс услуге.

У Црној Гори постоји оквир за синергију између туризма, здравља и других сектора, како би држава била препозната као здравствено туристичка дестинација са потенцијалом за подршку физичком и менталном здрављу. Имајући у виду значајне природне и инфраструктурне потенцијале за развој овог облика туризма  препознат је значај тога, те у складу са тим Министарство економског развоја предузима одређене активности како би се у наредном периоду добили и конкретни резултати на том пољу, а једна од њих је и израда Програма развоја здравственог туризма Црне Горе 2021-2023. године с акционим планомкоја ће дефинисати даље правце развоја овог вида туризма и допринијети унапређењу ове врсте понуде, која и даље сваке године све више расте, и уједно је једина индустрија туризма која у годинама рецесије није забиљежила негативне трендове, чак напротив биљежи пораст од 11%.

Туризам и здравље представљају основне стубове посвећености одрживом развоју, а сарадња између сектора туризма и здравства у Црној Гори омогућава постизање синергијског ефекта у циљу унапређења здравственог туризма и цјелогодишње туристичке сезоне. Црна Гора са својом географском позицијом, обиљем природног богатства, богатом културном баштином и разноврсном понудом у сегменту рехабилитације, превенције, стоматологије и естетске хирургије посједује све услове да постане препознатљива дестинација здравственог туризма.

Кроз квалитетну међуресорну сарадњу посебно Министарства економског развоја и Министарства здравља, али и других министарстава надлежних за регулисање и/или развој појединих аспеката пословања у здравственом туризму Црне Горе. Програм развоја здравственог туризма Црне Горе, има за циљ усагласити и успоставити дјеловање његових главних развојних субјеката у јавном, приватном и цивилном сектору.

Програмом ће се на основу анализе стања дефинисати кључне мјере и циљеви за интензивнији развој здравственог туризма, активности и индикатори успјеха, начин праћења спровођења стратешког документа, начин извјештавања и евалуације и друга питања од значаја за реализацију стратешких циљева у области здравственог  туризма. У том смислу, дакле, ријеч је о документу који треба да представља заједничку међуресорну платформу за системско подизање конкурентности здравствено-туристичке понуде Црне Горе. Документом се посебно указује на потребу прилагођавања постојећег законодавног оквира, и на потребу додатног образовања пружаоца здравствено-туристичких услуга, акредитације и сертификације установа итд.

Потребно је освијестити важност развијања оваквог туристичког производа који би могао донијети додатна средства јавном и приватном сектору, и постати један од начина супростављања сезоналности туризма.  Немамо толико подручја које је упоредиво с потенцијалом здравственог туризма. Осим позитивног учинка на здравље и квалитет живота, ова дјелатност има бројне економске бенефите и уједно подстиче и развој осталих привредних грана и дјелатности, а може придонијети развоју мање развијених подручја. Најзапаженији учинак здравственог туризма је повећање запослености, и то због продужења туристичке сезоне на цијелу годину као и бројни бенефити хотелијерима услед веће и константне попуњености током свих 12 мјесеци.

Развојем понуде здравственог туризма, ствара се амбијент и околина која се мора штитити не само због ње саме, већ и као основа перспективне туристичке привреде у будућности гдје опет долази до изражаја туристичка дестинација као одредиште, просторна јединица, институција, категорија која једноставно у програм развоја здравственог туризма мора интегрисати и заштиту животне средине. У том контексту битно је да се туристичка дестинација схвати као тржиште које нуди одређену лепезу производа, тј. у којој постоји могућност избора кроз оно што се у теорији маркетинга назива линија производа и ширина и дубина асортимана.

Успјешна имплементација овог Програма захтијеваће партнерство и заједничку спремност свих учесника у стварању туристичког производа, било да они долазе из јавног или приватног сектора, било да су појединци или предузећа.

Јуче је завршена јавна расправа о тексту нацрта Програма, која је трајала 10-30.маја т.г. У сриједу 26.маја је одржана јавна трибина у Подгорици, на којој је одржана презентација Програма са акцентом на циљеве документа и акциони план. Ово је уједно била и последња јавна расправа од укупно три које су претходно одржане у Колашину 14.маја и Игалу 19.маја т.г. Нацрт Програма постављен је на интернет страници Министарства економског развоја хттпс://www.гов.ме/цланак/јавна-расправа-о-тексту-нацрта-програма-развоја-здравственог-туризма-црне-горе-2021-2023-године-с-акционим-планом-до-2023-године, као и на на порталу е-Управе хттпс://www.еуправа.ме/епартиципација/листа-јавних-расправа .

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?