100 дана рада Министарства правде

Активности Министарства правде у прва три мјесеца:

  • Директорат за правосуђе спроводио је интезивне реформске активности у области правосуђа и то кроз измјене и допуне закона у области организације правосуђа, као и креирање стратешког оквира у области правосуђа, а све у циљу ефикаснијег остваривања и заштите права и слобода грађана. У том смислу је израђен Нацрт Стратегије реформе правосуђа 2024-2027, са пратећим Акционим планом за период 2024-2025 (чије се усвајање очекује до краја фебруара), а настављен је и рад на измјенама и допунама Закона о Судском савјету и судијама и Закона о Државном тужилаштву. Измјене и допуне ових закона врше се у циљу унапређења одредби које се односе на систем етичке и дисциплинске одговорности носилаца правосудних фукција, њиховог избора, оцјењивања, као и усаглашавања са међународним стандардима и препорука Венецијанске комисије и Европске комисије.
  • У Директорату за кривично и грађанско законодавство су спроведене сљедеће активности:

- У Скупштини је дана 11. децембра 2023. године усвојен Предлог закона о измјенама и допунама Кривичног законика Црне Горе, чији су ефекти унапређење кривичног законодавства у дијелу његове хармонизације са релевантним европским и међународним стандардима, те осавремењивање општег и посебног дијела Кривичног законика на основу добре праксе других европских кривичноправних система, као и отклањање појединих законских неусклађености и даље унапређење одређених постојећих рјешења.

- Предлог закона о измјенама и допунама Закона о заштити од насиља у породици упућен је на мишљене Европској комисији дана 18. децембра 2023. године, чији ефекти су усаглашавање са Конвенцијом Савјета Европе о спрјечавању и борби против насиља над женама и насиља у породици (Истанбулска конвенција) и Конвенцијом УН о правима дјетета, те отклањање појединих законских неусклађености, даље унапрјеђење и осавремењавање одређених постојећих рјешења.

- Извјештај о примјени института „Лице за подршку дјетету у поступцима у вези са породичним односима” (новембар 2022 - новембар 2023) постављен на интернет страници Министарства правде 15.12.2023. године. Ефекти наведеног Извјештаја о примјени института „Лице за подршку дјетету у поступцима у вези са породичним односима”, су вишеструки, јер је исти показао несумљив значај у пружању стручне подршке и помоћи дјеци у висококонфликтним судским споровима из породично-правних односа, а оправданост увођења института „Лица за подршку дјетету”, показала се кроз његову практичну примјену у погледу заштите права дјетета и његовог најбољег интереса. Сугестије и предлози који су достављени од оних који примјењују овај институт, Лица за подршку дјетету и адвоката односе се, на организовање више напредних обука, као и студијских посјета судовима ван Црне Горе, у којима је заступљен овај институт.

  • У Директорату за информационо комуникационе технологије правосуђа и безбједност података су спроведене следеће активности:

- Нова софтверска рјешења Регистри казнене и прекршајне евиденције физичких лица, правних лица и малољетника стављени у функцију, чиме се знатно повећава доступност система и брзина одзива приликом коришћења е-сервиса од стране грађана за преузимање увјерења из казнене и прекршајне евиденције.

- Омогућен грађанима сервис еДостава, први у Црној Гори који има ниво софистицираности 5, а који омогућава подношење дигитално потписаних захтјева за увјерења из казнене из прекршајне евиденције и плаћање такси online путем, те добијање докумената на email адресу грађана, који су потписани напредним е-потписом од стране овлашћених службеника Министарства правде.

- Завршен развој и стављени у функцију 11 (једанаест) малих е-регистара у надлежности Министарства правде, те омогућено слање обавјештења путем емаил-а лицима о датуму истека лиценци: Регистар тумача, Регистар судских вјештака, Регистар стечајних управника, Евиденција лица која полажу нотарски испит, Евиденција о особама које полажу испит за јавног извршитеља, Регистар медијатора, Регистар евалуатора спора, Евиденција лица која су полагала правосудни испит, Листа лица за подршку дјеци у породично правним споровима, Евиденција о полагању испита за приправнике и Листа адвоката који су прошли обуку за заступање дјеце у поступцима из породично правних односа.

- Повезан е-регистар стечајних управника са судским ПРИС рјешењем у циљу случајне додјеле стечајних управника приликом њиховог одабира од стране стечајних судија из ПРИС-а, чиме се смањује могућност коруптивног утицаја судија.

- Омогућена примјена мјере забране приближавања починиоца жртви родно заснованог насиља према женама преко Система електронског надзора.

- Завршено електронско скенирање 1.000.000 страна архивске грађе Министарства правде и Основног државног тужилаштва у Подгорици, која је категорисана за трајно чување, те похрањења у дигиталном облику на стораге системима.

- Успостављена размјена података између софтверског рјешења УИКС-а са Регистрима казнене евиденције (отпусни листови лица лишених слободе) и тужилачким системом (увид у базу лица лишених слободе и увид у лица која са налазе у Истражном затвору).

- Урађена евалуација Програма развоја ИКТ правосуђа 2021-2023.

  • Такође, једна од веома битних активности у наведеном периоду је да је Влада Црне Горе усвојила Информацију Министарства правде о предлогу локације за изградњу објеката потребних правосудним органима у Главном граду Подгорица. Ова одлука означава дисконтинуитет у односу на досадашњи приступ, јер се опредјелјује за идеју која ће задовољавати и концепт и потребе предстојећег времена, а која и модерношћу и функционалношћу далеко превазилази дасадашњи концепт Палате правде. У том смислу је од стране овог Министарства образован Радни тим за рјешавање обезбјеђења просторних капацитета потребних Специјалном државном тужилаштву и Специјалном полицијском одјељењу.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?