100 дана рада Министарства туризма, екологије, одрживог развоја и развоја сјевера

Влада је на сједници од 21. децембра 2023. утврдила Предлог закона о управљању отпадом у циљу даљег усклађивања законодавства Црне Горе са законодавством ЕУ у области управљања отпадом.

Такође, јако важно је напоменути да је Свјетска Банка обезбиједила техничку подршку у виду граната у области управљања отпадом, кроз коју ће бити припремљена и одговрајаућа неопхода документација за реализацију пројекта који смо предложили.

Предлог закона о измјенама и допунама Закона о биоцидидним производима достављен је 19.01.2024. Влади на утврђивање.

Влада је на сједници од 18. јануар 2024. утврдила Предлог закона о допуни Закона о индустријским емисиијама у циљу обезбјеђивања што строжијих услова у дозволи да би се обезбиједило спрјечавање и контрола загађивања животне средине, као и осигурање високог нивоа заштите здравља људи.

Предлог закона о измјенама и допунама Закона о бицидидним производима достављен је 19.01.2024. Влади на утврђивање.

На основу Закона о животној средини донијет је Правилник о допуни Правилника о ближим условима, критеријумима и поступку за добијање права на коришћење еколошког знака ("сл. Лист ЦГ", бр. 091/23), док је на основу Закона о хемикалијама донешен је Правилник о измјенама и допунама Листе класификованих супстанци (“Сл лист ЦГ”, бр: 116/2023 од 22.12.2023. године).

У првих 100 дана 44. Владе у другостепеном управном поступку Директорат за екологију и климатске промјене-Дирекција за хоризонтално законодавство је одлучивао по жалбама поднесеним против рјешења Агенције за заштиту животне средине по којима је донешено 5 рјешења, и против рјешења Управе за инспекцијске послове – Одсјека за еколошку инспекцију, по којима је донешено 2 рјешења.

  • Наставак изградње Еко-ефикасне зграде у Подгорици - Радови су настављени 21. фебруара 2022, завршетак радова очекује се крајем марта 2024. године. Пројекат заузима значајно мјесто у оквиру традиционално добрих односа Црне Горе и Републике Италије и спровођења политике заштите животне средине. У овој згради биће смјештене канцеларије Министарства туризма, екологије, одрживог развоја и развоја сјевера и Студијске јединице за екологију Универзитета Црне Горе.
  • У периоду од 28. новембра до 12. децембра 2023. године у Дубаију, Уједињеним Арапским Емиратима, одржала се Двадесетосма Конференција Оквирне конвенције Уједињених нација о промјени климе (COP 28). Конференција је понудила јединствен осврт на то како климатске промјене утичу на свијет и како различити сектори и заинтересоване стране сарађују на рјешавању овог горућег изазова. Циљ овог догађаја био је и пружање јединственог увида у то како актери могу радити на рјешавању својих проблема. Током догађаја, земље учеснице имале су могућност да чују излагања најуспјешнијих високих званичника, који су извијестити о својим текућим активностима у 2023. години. Учешће делегације Владе Црне Горе на Конференцији COP28 представљало је изузетну прилику да Црна Гора презентује своја залагања и напоре које улаже на националном и међународном нивоу, како би допринијела глобалној борби против климатских промјена као једна од 197 држава чланица Оквирне конвенције Уједињених нација о климатским промјенама.
  • Реализација хитних мјера у циљу заштите Аде Бојане од интензивне ерозије – насипање вјештачких заштитних дина - Заштита плаже од интенезивне ерозије током зимских мјесеци уз заштиту имовине ХТП Улцињска ривијера.
  • Финализација процеса проглашења заштићених морских подрчја Сопот и Дражин врт: расписана Јавна расправа за Нацрт студије заштите и нацрте одлука о проглашавању Споменика природе ,,Сопот“ и Споменика природе ,,Дражин врт“ - Спровођењем јавне расправе је испуњен законски основ након којег слиједи проглашење нових заштићених морских подручја које је Влада ЦГ претходно превентивно заштитила (2021. год).
  • Сајам туризма у Њујорку - Црна Гора је први представила туристичку понуду наше земље на сајму туризма у Њујорку, који је одржан 27. и 28. јануара. Познат као „Сајам путовања и авантуре“, један је од највећих сајмова те врсте у Америци, који је током 19 година постојања повезао милионе посјетилаца са хиљадама излагача из цијелог свијета. На Сајму је било присутно више од 750 излагача. Сајам је, заједно са делагацијом, посјетио министар туризма, екологије, одрживог развоја и развоја сјевера.
  • Реализација стратешких и програмских докумената и пројектних активности за развој цјелогодишње диверзификоване туристичке понуде: имплементација акционих планова за развој руралног, одрживог и здравственог, културног и манифестационог туризма; унапређење предуслова за интензивнији развој планинског туризма; финална реализација Програма подстицајних мјера у области туризма за 2023. годину; 

- Унапређење амбијента за квалитетно одвијање туристичких сезона; урађен План припреме зимске туристичке сезоне 2023/2024. године; одржана сједница Координационог тијела за припрему и праћење одвијања туристичких сезона; имплементирање пројекта за поједностављење запошљавања сезонских радника у туризму.

- Међународни пројекти: Реализован је IPA пројекат DUE MARI - израђена платформа са садржајем 360VR, фотографијама, видео садржајима, текстуалним описима и другим информацијама и садржајима за 266 локалитета културне и природне баштине у Црној Гори. У оквиру истог пројекта израђена је реплика штампарске пресе Ђурђа Црнојевића из прве јужнословенске ћириличне и прве државне штампарије на свијету, изложена у Његошевој Биљарди на Цетињу.

  • У оквиру Директората за инвестиције и развој конкурентности у туризму, за првих 100 дана рада 44. Владе Црне Горе, спроведен је Програм подршке за микро, мала и средња предузећа кроз Јавни позив за учешће у поступку додјеле средстава за Програмску линију за набавку опреме велике вриједности за туризам. Право на подршку остварило је 40 привредних субјеката за које је издвојен укупан износ средстава од 1.471.430,00 €.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?