Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Образовање у току епидемије вируса COVID-19

Садржај:
Рад образовно-васпитних установа у току епидемије вируса COVID-19Онлајн настава и пројекат #UčiDomaПредшколско образовање у току епидемије вируса COVID-19Образовање ученика с посебним образовним потребама у току епидемије вируса COVID-19Основно образовање у току епидемије вируса COVID-19Средње школе у току епидемије вируса COVID-19Високо образовањеПраво на плаћено одсуство са радаПрепоруке за превенцију и сузбијање ширења вируса COVID-19 у образовно-васпитним установамаПрепоруке за основне школе:Препоруке за факултете и високошколске установе:Препоруке за управе домова ученика и студената:Информатор за ученике и студенте:Најчесћа питања
  • Рад образовно-васпитних установа у току епидемије вируса COVID-19

    У току епидемије коронавируса образовни систем функционише у складу с епидемиолошком ситуацијом и важећим мјерама које доносе здравствене власти, тежећи да обезбиједи максимум знања у датим условима и очува здравље дјеце и просвјетних радника. 

    Радна група за организацију и праћење васпитно-образовног процеса у периоду трајања пандемије ЦОВИД-19, донијела је одлуку да се у школској 2021/2022. години настава одвија на сљедећи начин: 

    1. Предшколске установе ће васпитно-образовни рад реализовати као и до сада, без промјена;
    2. Трајање школског часа биће 30 минута, а наставни планови и програми ће бити јединствени и прилагођени том трајању;
    3. Пауза између часова трајаће најмање пет минута, а трајање малог и великог одмора биће продужено у складу са могућностима школа;
    4. Мјерење температуре и дезинфекција руку на улазу у школу су обавезни;
    5. Ношење маски је строга препорука Института за јавно здравље и Министарства просвјете, науке, културе и спорта, али МПНКС не може вратити из школе ниједно дијете које не носи маску, због њиховог законског права на образовање; 
    6. Организовање што већег броја часова и наставних активности на отвореном простору, у складу са просторним, кадровским и осталим капацитетима школа и  временским условима; 
    7. За дјецу са сметњама у развоју која су онемогућена да редовно похађају наставу, биће организована онлине настава, а наставни материјал ће им се достављати на кућну адресу;
    8. Све школе добиле су од Завода за школство и Центра за стручно образовање упутства која су дужна да поштују. 


    Онлајн настава и пројекат #UčiDoma

    Министарство просвјете, науке, културе и спорта је у школској 2020/2021. години припремило и реализовало пројекат #UčiDoma у оквиру којег су снимљени и емитовани часови путем телевизијских канала ТВЦГ 2 и МНЕ СПОРТ. Снимљени часови су доступни и ове школске године, а могу се пронаћи на платформи www.ucidoma.me. Такође, на порталу за наставнике www.skolskiportal.edu.me доступан је додатни едукативни материјал који може послужити ученицима и наставницима. 

    Предшколско образовање у току епидемије вируса COVID-19

    Предшколске установе у Црној Гори су школску 2021/2022. годину започеле без промјена, дакле, редовним извођењем васпитно-образовног рада.

    У претходној школској години, а у току епидемије коронавируса, предшколске установе су се отварале/затварале у складу с епидемиолошком ситуацијом и мјерама Министарства здравља.

    Родитељима предшколаца је омогућено да користе припремљени материјал за рад са дјецом који је објављен на web страници www.skolskiportal.edu.me. У сарадњи са Канцеларијом UNICEF-а у Црној Гори урађени су кратки видео садржаји са циљем да буду инспирација, идеја, показатељ родитељима на који начин да раде са својом дјецом под називом #IgrajSeDoma. Васпитачи су на снимцима едуковали родитеље како да направе одређени дидактички материјал и како да подстичу развој своје дјеце на квалитетан начин. Такође, урађена је збирка најбољих пракси и структурисаних активности које се изводе љети на теме: град, село, планина, море. У том смислу урађени су видео снимци који показују како се структурисаним предшколским амбијенталним активностима подстиче развој дјетета тог узраста у свим приликама, планина, град, море и гради одговорно родитељство према здрављу дјетета и околине. Услиједио је материјал кроз комуникациону стратегију за рад у контексту COVID-19.

    Образовање ученика с посебним образовним потребама у току епидемије вируса COVID-19


    У школској 2021/2022. години за дјецу са сметњама у развоју која су онемогућена да редовно похађају наставу, биће организована онлине настава, а наставни материјал ће им се достављати на кућну адресу. 

    У току пандемије изазване коронавирусом за ученике с посебним образовним потребама наставници су прилагођавали и припремали индивидуализовани наставни материјал у складу са Индивидуалним развојно-образовним програмом (ИРОП). На раније креираном Школском порталу, страници за инклузивно образовање http://www.skolskiportal.edu.me/Pages/Inkluzivnoobrazovanje.aspx, постављени су материјали који су прилагођени развојним карактеристикама и потребама дјетета и који имају за циљ да служе као модел или идеја за припрему индивидуаилзованих материјала: по областима развоја, рада, предметним програмима. Осмишљен је Протокол за процјену актуелног развојног и академског статуса дјеце с посебним образовним потребама, како би планирали даље квалитетно учење које се мора заснивати на познавању потреба дјеце, њихових искустава, способности, могућности, интересовања. Урађена су упутства за повратак у вртић/школу након епидемије вируса COVID-19 који укључује инструкције за дјецу с посебним образовним потребама, као и Инструкције за учење на даљину. Урађен је и Протокол за процјену утицаја COVID-19 на дјецу с посебним образивним потребама који служи за конципирање ИРОП.

    Основно образовање у току епидемије вируса COVID-19

    Основне школе у Црној Гори су школску 2021/2022. годину започеле редновним радом, а Радна група за организацију и праћење васпитно-образовног процеса у периоду трајања пандемије ЦОВИД-19, донијела је одлуку да се у овој школској години настава одвија на сљедећи начин: 

    • Трајање школског часа биће 30 минута, а наставни планови и програми ће бити јединствени и прилагођени том трајању;
    • Пауза између часова трајаће најмање пет минута, а трајање малог и великог одмора биће продужено у складу са могућностима школа;
    • Мјерење температуре и дезинфекција руку на улазу у школу су обавезни;
    • Ношење маски је строга препорука Института за јавно здравље и Министарства просвјете, науке, културе и спорта, али МПНКС не може вратити из школе ниједно дијете које не носи маску, због њиховог законског права на образовање; 
    • Организовање што већег броја часова и наставних активности на отвореном простору, у складу са просторним, кадровским и осталим капацитетима школа и временским условима. 

    Средње школе у току епидемије вируса COVID-19

    Средње школе у Црној Гори су школску 2021/2022. годину започеле редновним радом, а Радна група за организацију и праћење васпитно-образовног процеса у периоду трајања пандемије ЦОВИД-19, донијела је одлуку да се у овој школској години настава одвија на сљедећи начин: 

    • Трајање школског часа биће 30 минута, а наставни планови и програми ће бити јединствени и прилагођени том трајању;
    • Пауза између часова трајаће најмање пет минута, а трајање малог и великог одмора биће продужено у складу са могућностима школа;
    • Мјерење температуре и дезинфекција руку на улазу у школу су обавезни;
    • Ношење маски је строга препорука Института за јавно здравље и Министарства просвјете, науке, културе и спорта, али МПНКС не може вратити из школе ниједно дијете које не носи маску, због њиховог законског права на образовање; 
    • Организовање што већег броја часова и наставних активности на отвореном простору, у складу са просторним, кадровским и осталим капацитетима школа и временским условима.

    Високо образовање

    Начин организовања наставе на установама високог образовања објављује се на званичним сајтовима установа:

    Право на плаћено одсуство са рада

    Током прекида образовно-васпитног рада у јавним и приватним образовно-васпитним установама и примјене онлине система учења, на основу одлуке органа државне управе надлежног за послове просвјете, једном од родитеља/старатеља/хранитеља/усвојитеља или самохраном родитељу дјетета које није старије од 11 година живота и дјетета са посебним образовним потребама - сметњама у развоју обезбјеђује се право на плаћено одсуство са рада.

    Право на плаћено одсуство не обезбјеђује се запосленим у здравству, Министарству одбране, Министарству унутрашњих послова, Агенцији за националну безбједност, Управи полиције, Управи царина, Управи прихода, Управи за инспекцијске послове, Управи за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове, Управи за извршење кривичних санкција, Управи за катастар и државну имовину, Министарству финансија и социјалног старања који раде на пословима реализације Програма пружања подршке привреди и запосленима, у циљу ублажавања негативних ефеката епидемије новог коронавируса COVID-19, који је донијела Влада Црне Горе, установама за смјештај лица из области социјалне и дјечје заштите, службама заштите и спашавања, као и у другим органима, службама и правним лицима чија дјелатност је незамјенљив услов живота и рада грађана,осим ако су оба родитеља запослена код ових послодаваца.

    Препоруке за превенцију и сузбијање ширења вируса COVID-19 у образовно-васпитним установама

    Институт за јавно здравље израдио је препоруке за образовно-васпитне установе, смјернице за студентске и ђачке домове, као и препоруке за поступање и спровођење мјера превенције у општој популацији. По потреби и у складу с развојем ситуације препоруке се мијењају/допуњују.

    Препоруке за основне школе:

    https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/web.repository/ijzcg-media/files/1583480692-preporuke-za-prevenciju-i-suzbijanje-sirenja-virusa-u-skolama-covid.pdf

    Препоруке за факултете и високошколске установе:

    https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/web.repository/ijzcg-media/files/1583313069-preporuke-fakulteti.pdf

    Препоруке за управе домова ученика и студената:

    https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/web.repository/ijzcg-media/files/1583319356-preporuke-studentskim-domovima-za-covid-19.pdf

    Информатор за ученике и студенте:

    https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/web.repository/ijzcg-media/files/1583324443-informator-za-studente.pdf

    Најчесћа питања

    Да ли су у запослени у просвјети препознати у приоритетним групама?

    Запослени у просвјети су сврстани у приоритетне групе популације за вакцинацију и имају могућност да се пријаве за вакцину путем сајта www.covidodgovor.me или путем Call центра 1717.

    Шта се догађа ако неко добије COVID-19 у школи мог дјетета?

    Ученици са симптомима респираторне инфекције који могу упућивати на COVID-19 не би требало да дођу у школу, а уколико ученик с оваквим симптомима дође у школу, биће враћен кући са препоруком да телефоном контактира изабраног педијатра/љекара. Управа школе, у консултацији с Министарством просвјете и локалном здравственом службом, може да привремено обустави наставу у школи и пређе на модел онлајн наставе.


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?