Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

САОПШТЕЊЕ: Регионална родна перспектива у процесу миграција

Објављено: 18.10.2021. 12:43

Biljana Pejović, učestovala je na  Regionalnoj konferenciji  na temu „Rodna ravnopravnost  i migracije

Начелница Дирекције за родну равноправност, Биљана Пејовић, учестовала је на  Регионалној конференцији  на тему „Родна равноправност  и миграције“, која је одржана у  Сарајеву од 13. до 15. октобра 2021. године. Агенција за равноправност сполова Босне и Херцеговине Министарства за људска права и избјеглице БИХ је, уз организатора Регионални центар за миграције, азил и избјеглице „МАРРИ“ из Скопља, била домаћин овог важног скупа.

Као први међународни скуп на тему рода и миграција на Западном Балкану, конференција је организована с циљем да подигне свијест релевантних институционалних актера и шире јавности о нужности интегрисања перспективе равноправности сполова у политике и праксе које се баве питањима миграције и азила.

На панелу који је био посвећен интегрисању родне перспективе у нормативни и инстуционални оквир из угла регионалне перспективе, начелница Пејовић је истакла да је питање постизања родне равноправности  високо у агенди  политике  нове  Владе Црне Горе, те  да је један је од зацртаних  циљева Црне Горе  за постизање пуне демократије и владавине права, као будуће чланице Европске уније. „Усвајањем стратешких докумената и њиховим спровођењем, држава Црна Гора је предузела конкретне кораке на достизању већег  степена равноправности“, саопштила је начелница Пејовић.

Regionalna rodna perspektiva u procesu migracija

„ С обзиром на опредјељење  Владе Црне Горе и  њених релевантних институција да изгради законодавне и институционалне механизме у складу са националним и међународним стандардима људских права и родне равноправности,  прилика је   да се похвалим да је  Влада Црне Горе  крајем јула ове године  донијела  четврти  по реду стратешки документ - Националну стратегију  родне равноправности, за период 2021-2025,  са Акционим планом 2021-2022 са јасном визијом изградње  друштва у којем ће све жене и мушкарци, као и особе другачијих полних и родних идентитета имати  једнаке могућности да допринесу одрживом развоју Црне Горе и да једнако уживају у његовим добробитима“ , казала је Пејовићева. 

Што се тиче миграција, те укључивања  родне перспективе у миграционе процесе, нагласила је да Црна Гора кроз нормативни оквир и  институционалне механизме  свакодневно пружа асистенције мигрантима/кињама.

У наставку презентације,  поновила је да ће Влада Црне Горе у фокусу свог дјеловања  предузимати активности које ће помоћи женама  у Црној Гори да буду  економски снажније, видљивије у јавном и политичком животу, те  обезбиједити квалитетне, дјелотворне и кредибилне механизме за заштиту  жена од свих облика насиља  и дискриминације.  Посебна пажња биће усмјерена на регионалну сарадњу и размјену праксе,  јер је перспектива земаља Западног Балкана чланство у ЕУ.

Преко 50 учесника/ца из земаља Западног Балкана које су обухваћене Регионалном иницијативом за миграције, азил и избјеглице (МАРРИ) учестовало је на конференцији. Међу учесницима/ама су били представници/це институционалних механизама за родну равноправност, доносиоци политика и државни/е службеници/це, цивилно друштво и академска заједница, као и представници/е  међународних организација и донатора.

Конференција је организована у оквиру пројекта “Смањење нерегуларних миграција у ЕУ јачањем капацитета структура повезаних са миграцијама на Западном Балкану” који суфинансира Фонд за азил, миграције и интеграцију ЕУ и Федерално министарство унутарњих послова Републике Аустрије.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?