УН санкције – Ирак

УН САНКЦИЈЕ - ИРАК

Дана 2. августа 1990. године, Ирак је извршио инвазију на Кувајт. Резолуција Савјета безбједности УН 660 (1990), донесена истог дана, захтијевала је хитно повлачење ирачких снага из Кувајта. Након неуспјеха Ирака да испуни захтјев, Савјет базбједности УН-а је 6. августа 1990. године увео свеобухватне санкције Ираку (Резолуција СБ УН  661(1990)). Свеобухватне санкције су се односиле на забрану увоза или извоза све робе, производа, финансијских и економских ресурса у или из Ирака. Касније је допуњена забраном авијације (Резолуција СБ УН 670 од 25. септембра 1990. године) и ограничењима на увоз и извоз конвенционалног оружја и оружје за масовно уништење у Ирак и из њега (Резолуција СБ УН 687 од 3. априла 1991. године).

Резолуцијом СБ УН 687 основан је фонд за компензацију потраживања која су резултат ирачке окупације Кувајта. Након више од деценије дипломатског неуспјеха и свеобухватних економских санкција због неуспјеха Ирака да испуни захтјеве УН-а (укључујући исплату репарација Кувајту и откривање и уништавање оружја за масовно уништење), коалиција предвођена САД извршила је инвазију на Ирак у марту 2003. године и збацила тамошњу владу у мају 2003. године, а на основу навода о постојању оружја за масовно уништење у земљи. Иако инвазију није одобрио Савјет безбједности УН-а, успостављен је формални режим окупације. Привремени режим, који су признале обје државе и УН, покренуо је радикалну реорганизацију Батхистичке ирачке државе, демонтирајући војску и основне државне институције.

Дана 22. маја 2003.године, препознајуц́и и поздрављајуц́и напоре које је Ирак уложио да формира владу засновану на владавини права која пружа једнака права и правду свим ирачким грађанима, 22. маја 2003. Савјет безбједности УН је укинуо све рестриктивне мјере против Ирака, осим ембарга на оружје (Резолуција 1483 (2003)). Тренутно се примењују само посебна ограничења у областима трговине робом која припада ирачком културном насљеђу и замрзавање имовине посебно усмјерено на бившег ирачког предсједника Садама Хусеина, његову ужу породицу и високе званичнике његовог режима.

Резолуције

Резолуцијом СБ УН 1483 (2003), донесеном 2003. године, Савјет безбједности је, након што је подсјетио на све претходне Резолуције о ситуацији између Ирака и Кувајта, укинуо трговинске санкције против Ирака (искључујући ембарго на оружје) и укинуо Програм Нафта за храну. Резолуцију су израдиле Сједињене Државе, а спонзорисали су је Шпанија и Уједињено Краљевство; одобрило га је 14 од 15 чланица Савјета безбједности јер Сирија није учествовала у гласању.

Резолуцијом СБ УН 1518 (2003), донесеном 2003. године, основана је комисија за истрагу финансијске имовине коју су из земље уклониле особе повезане са Садамом Хусеином. Савјет безбједности је подсјетио на одлуку да се распусти комитет основан Резолуцијом 661 (1990) и да све државе спроведу обавезе из Резолуције 1483 (2003). Утврђено је да ситуација у Ираку, иако се побољшала, и даље представља пријетњу међународном миру и сигурности.

Резолуцијом СБ УН 1546 (2004), донесеном 2004. године, подржава се формирање суверене Привремене владе Ирака, како је представљено 1. јуна 2004.године, која ће преузети пуну одговорност и овлашћења до 30. јуна 2004. године за управљање Ираком, уз уздржавање од предузимања било каквих радњи које утичу на судбину Ирака након ограниченог прелазног периода док изабрана прелазна Влада Ирака преузме дужност; даље одлучује да ће мандат мултинационалних снага бити ревидиран на захтјев Владе Ирака или 12 мјесеци од датума ове Резолуције, те да овај мандат престаје након завршетка политичког процеса наведеног у ставу 4 изнад, и изјављује да ће раније прекинути овај мандат ако то затражи Влада Ирака. Одлучује се да се забране које се односе на продају или снабдијевање Ираку оружја и пратећег материјала према претходним резолуцијама неће примјењивати на оружје или сродни материјал који захтијева Влада Ирака или мултинационалне снаге да би служиле циљевима ове Резолуције.

Приступ санкционој листи

Ажурираној санкционој листи Комитета СБ УН за Ирак могуће је приступити на доље наведеној интернет страници:

хттпс://www.ун.орг/сецуритyцоунцил/санцтионс/1518/материалс

Санкциони комитет СБ УН за Ирак 

Санкциони комитет СБ УН за Ирак, у складу са резолуцијом СБ УН 1518 (2003) која се односи на Ирак надгледа санкције које је увео Савјет безбедности УН.

Интернет страници овог комитета могуће је приступити преко сљедећег линка:

хттпс://www.ун.орг/сецуритyцоунцил/санцтионс/1518 .

Смјернице комитета СБ УН за Ирак доступне су на сљедећој интернет страници: 

хттпс://www.ун.орг/сецуритyцоунцил/санцтионс/1518/гуиделинес .

Циљеви санкција

Непролиферација, изградња мира

 

Врста санкција

 

  • Замрзавање имовине (замрзавање имовине појединца/ентитета, пренос имовине)
  • Оружје (ембарго на увоз оружја)
  • Забрањене активности (оружје за масовно уништење)
  • Роба (Ирачка културна добра)

Раније свеобухватне санкције (август 1990. - мај 2003. године).

Статус

На снази

Важење

22. маја 2003. године- данас

(преко 20 година)

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?