Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Велики резултати рада за годину, "Европа сад" већ даје прве бенефите за грађане

Програм реформи “Европа сад” је највећи успјех ове Владе, која је кроз своје активности за само годину, и након тешког периода кроз који је пролазила Црна Гора, успјела да сачува и економију и здравље, оцијењено је на данашњем радном доручку министарке здравља и министара економског развоја и финансија и социјалног старања, др Јелене Боровинић-Бојовићмр Јакова Милатовића и мр Милојка Спајића и новинара.

Министар Спајић казао је да је Црна Гора, као услужна економија која је зависна од туризма, водила тешку борбу за опоравак економије, побољшање нивоа запослености, очување здравља грађана и њихово задржавање у држави кроз програм “Европа сад”.

Он је саопштио да су изазови били велики, да ће их бити и даље, али да је важно да је фокус на реформама и економији и на реалним практичним проблемима одржан успјешно.

„Већ је велики дио посла завршен, имамо реформски пројекат и почеле су исплате увећаних јануарских зарада”.

Министарка Боровинић-Бојовић нагласила је да „Европа сад” треба да заживи након што су нас 30 година убјеђивали да не може бити боље него што јесте: “То није тачно и то смо скупа већ сви доказали“.

Министарка је поручила да ће даном кад “Европа сад” буде заживјела у џеповима љекара и медицинских сестара, за њих значити сљедеће (за примјер узети запослени са 10 година стажа, за субспецијалисте је узет коефицијент 16, а за специјалисте 14.96).

Дакле, субспецијалиста који је до сада као основну плату имао 873 еура нето, сада ће примити 1.237 еура нето, а специјалиста који је раније имао плату од 800 еура, сада ће добити 1.130 еура.

Она је навела да: „Медицинска сестра са вишом школом која је зарађивала око 570 еура, сада ће добити око 740 еура, а медицинска сестра са средњом школом која је зарађивала 440 еура, сада ће имати плату која износи 565 еура.“

Министар Милатовић је нагласио да је ово само први корак који ће економски модел Црне Горе учинити да буде на бенефит свих грађана.

„Сви се сјећате стања у нашој економији и стања наших финансија, додатно кризе која је у потпуности оголила све оне суштинске проблеме који су се вукли у претходних 20-ак година, а које нико није, или није знао или није умио или није имао воље да рјешава, а то је све дошло до изражаја у оквиру кризне 2020. године“, казао је министар Јаков Милатовић осврћући се на лошу затечену економску и финансијску ситуацију.

Он је оцијенио да је један значајан реформски корак направљен када је прошле године Скупштини предат потпуно транспарентан програмски буџет, који је у потпуности скратио и умањио велики дио непродуктивних трошкова који су се низ година налазили у буџету.

„Када је ова Влада почела свој мандат јавни дуг износио је 3,7 милијарде еура. Ми смо само у 2020. години платили камата колико је било потребно да се направи један Клинички центар у Подгорици“, поручио је Милатовић.

Он је истакао да су током 2021. године услиједили бројни догађаји којима смо ствари у потпуности изокренули.

“Економски пад смо претворили у економски раст, колапс туризма смо претворили у опоравак туризма, неодрживе јавне финансије смо претворили у одрживе, били једна од малобројних земаља у свијету која је смањила свој јавни дуг и у овој панедемијској години. Смањили смо дефицит буџета на историјски минимум од неких око 2% БДП и коначно направили први корак да грађани Црне Горе живе боље - кроз креирање, убјеђивање, координацију и имплементацију програма Европа Сад“, казао је Милатовић.

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?