Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржан састанак Управљачке платформе за образовање и културу за земље Западног Балкана

Састанак Управљачке платформе за Западни Балкан за образовање и културу, у организацији Европске Комисије, одржан је 16. априла 2021. године.

На састанку је разматрана Заједничка декларација о Агенди за Западни Балкан о иновацијама, истраживању, образовању, култури, омладини и спорту, као и сама Агенда, која треба да буде потписана на Министарском састанку 27. маја 2021. године.

У име Министарства просвјете, науке, културе и спорта састанку је присуствовао Данило Алагић, генерални дирегтор Директората за терцијално образовање. Искористио је прилику да још једном искаже снажну подршку Црне Горе Заједничкој декларацији, Агенди за Западни Балкан о иновацијама, истраживању, образовању, култури, младима и спорту, као и Акционом плану. Алагић је истакао да Заједничка декларација наводи све релевантне документе и принципе на којима се заснива регионална сарадња ЕУ и региона у релевантним областима. Како је истакао, Декларација полази од пуне посвец́ености земаља Западног Балкана европским вриједностима и перспективама, те заједничког циља - даљег напретка региона на путу ка ЕУ. Нагласио је да Министарство просвјете, науке, културе и спорта користи ове документе као полазну тачку приликом креирања стратешких праваца и одлучивања о даљим корацима и то је препознато и од стране Европске Комисије. "Декларација из Оснабрука о стручном образовању и оспособљавању за Црну Гору веома важан документ, као и препорука Савјета о стручном образовању и оспособљавању. Министарство изузетно цијени учешц́е у Европском простору високог образовања (ЕХЕА) и радује се учешц́у у новоусвојеном Европском простору образовања (ЕЕА)", казао је Алагић. 

Алагић је изразио увјерење да ц́е Агенда пружити прилику студентима, истраживачима, иноваторима и културним посленицима да уђу на нова тржишта и постану конкурентнији. "Улагање у образовање, иновације и истраживање откриће нове потенцијале у региону, побољшац́е системе образовања и обуке са посебним фокусом на инклузију и терцијарно образовање, а све у циљу даљег развоја економије и омогуц́авања зелене и дигиталне транзиције широм Европе", нагасио је Алагић.

У дијелу састанка који се односио на културу, поручено је да Агенда пружа јасан политички оквир за развој културног и умјетничког стваралаштва, креативне индустрије, инструмената сарадње и финансирања, као и за иновативан приступ заштити и валоризацији културног насљеђа.

Алагић је поручио да ће Црна Гора остати посвец́ена подршци културном и креативном сектору у смислу бољег учешц́а у иницијативама ЕУ за финансирање као и програмима регионалне сарадње. "Креативна Европа, као главни фонд ЕУ намијењен култури и умјетности, остац́е наш приоритет уз очекивање да ц́е поступак који се односи на учешц́е у сљедец́ој генерацији Програма ускоро бити успјешно затворен у директној сарадњи са Европском комисијом", истакао је Алагић.

Наредни састанак Управљачке платформе за Западни Балкан за образовање и културу најављен је за почетак маја, и он ће представљати припремни састанак за Министарски састанак 27. маја.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?