Позив Заједничког истраживачког центра ЕК за приступ лабораторијама

Отворен је позив Заједничког истраживачког центра Европске комисије (Joint Research Centre) за подношење предлога пројеката за експериментисање, израду прототипа и демонстрирање идеја за Novi evropski Bauhaus који представља креативну и интердисциплинарну иницијативу и мјесто сусрета умјетности, културе, друштвене укључености, науке и технологије на којем се обликују будући животни стилови. Ова иницијатива настоји да приближи Европски зелени план свакодневном животу грађана кроз подстицање заједничких активности осмишљавање и изградњу одрживих, инклузивних и здравих животних простора за будућност.

С тим у вези, двије лабораторије Заједничког истраживачког центра које се налазе у Испри, Италији, односно Evropska laboratorija za strukturne procjene (ELSA) и Laboratorija za nanobiotehnologiju, послужиц́е као платформа за сарадњу за стимулисање креативности и иновативности у изграђеном окружењу.

Централна карактеристика Европске лабораторије за структурну процјену је Реакциони зид. Састоји се од вертикалног зида од армираног бетона и хоризонталног пода који су чврсто повезани како би се тесторача осјетљивост зграда на земљотресе и друге пријетње по стабилност конструкције.

У оквиру овог позива, ELSA сарађује са Лабораторијом за нанобиотехнологију како би омогуц́ила приступ техникама као што су електронска микроскопија, рендгенска дифракција, рендгенска фотоелектронска микроскопија и БЕТ методу за структурну и морфолошку карактеризацију паметних и одрживих материјала, укључујуц́и наноматеријале у области градње. Лабораторија за нанобиотехнологију поседује најсавременију опрему за подстицање интердисциплинарних студија.

Laboratorija za nanobiotehnologiju

Позив се фокусира на сљедеће приоритете истраживања:

  • Безбједно и зелено реновирање зграда за Нови европски Баухаус;
  • Паметни и одрживи материјали, укључујуц́и наноматеријале у зградама и грађевинарству - пројекти у оквиру ове теме ц́е користити и ELSA реакциони зид и Лабораторију за нанобиотехнологију;
  • Дизајнирање и надоградња усмјерена на отпорност (нпр. модуларна градња, објекти без оштећења, објекти са самозагријавањем, кумулативна оштец́ења, старење конструкције, интеграција структурне стабилности, енергетска ефикасност, нови захтјеви у погледу архитектуре/безбједности);
  • Безбједност изграђене инфраструктуре у односу на вишеструке опасности, укључујуц́и климатске промјене;
  • Нови материјали и технологије (нпр. дизајн за деконструкцију, мултифункционалне фасаде, структурално стакло, напредна производња, 3Д штампа);
  • Одрживи материјали за изградњу (нпр. рециклирани бетон, биоразградиви материјали, нискоугљенични челик и бетон);
  • Примјена напредних метода тестирања (нпр. хибридно тестирање).

Водећа институција и партнерска институција морају бити из земље ЕУ или земље придружене Оквирном програму ЕУ за истраживање и иновације Хоризонт Европа, а позив је намијењен универзитетима, научноистраживачким и јавним установама, као и сектору малих и средњих предузећа.

Предлог се подноси на предвиђеном obrascu, који је потребно доставити на адресу JRC-RI-OPEN-ACCESS@ec.europa.eu до 16. јануара 2022. године.

Током припреме предлога, апликантима се препоручује да:

Комисија за избор корисника ц́е оцјењивати само потпуне предлоге који су у складу са упутствима датим у обрасцу. Предлози ц́е се оцјењивати у односу на сљедец́е критеријумиме:

  • Начин имплементације (50 поена);
  • Сарадња и приступ нових корисника (20 поена);
  • Стратешки значај за Заједнички истраживачки центар (15 поена);
  • Стратешки значај за Европу (15 поена).

Више информација о позиву можете погледати OVDJE.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?